StoryEditor

Co słychać w pomidorach?

31.01.2017., 10:57h
Perzyce to niewielka miejscowość koło Krotoszyna. 25 stycznia odbyła się tutaj konferencja, zorganizowana przez firmę BASF Polska z cyklu AGROAKADEMIA BASF.

Spotkanie poświęcone było odmianom, ochronie, nawożeniu pomidorów oraz systemom nawadniania. Gościem specjalnym był dr Tomasz Spiżewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Spotkanie prowadził Marcin Chojecki z firmy BASF Polska.

Dr Tomasz Spiżewski z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w skrócie przedstawił dane statystyczne, dotyczące powierzchni oraz wielkości produkcji warzyw w Polsce. Po danych liczbowych wskazał uczestnikom konferencji, w jaki sposób, poprzez jakie zabiegi mogą skutecznie wpłynąć na zwiększenie zawartości ekstraktu w owocach. Do najważniejszych elementów mających wpływ na tzw. brix należą: rozstawa roślin i szerokość zagonów, nawożenie, nawadnianie i zbiór.

Marcin Chojecki z firmy BASF Polska zaprezentował środki, które powinny być używane do profesjonalnej ochrony plantacji pomidorów. Wskazał, jak ważne jest przygotowanie się do uprawy pomidora, na jakie warunki należy zwrócić uwagę, aby uzyskać zdrowy, czerwony plon. Omówił również najczęściej występujące patogeny chorobotwórcze (bakteryjne, wirusowe i grzybowe). Następnie przedstawił produkty firmy BASF w ochronie pomidora zarówno o działaniu kontaktowym, wgłębnym, jak i układowym: Rovral Aquaflo 500 S.C. – ostatni rok w sprzedaży, polygram 70 WG, Acrobat MZ 69 WG, Cabrio Duo 112 EC – nowość w ofercie firmy, Signum 33 WG, Vivando 500 S.C. – w trakcie procesu rejestracyjnego.

Małgorzata Zadura w firmy Hazera Poland przedstawiła aktualną ofertę odmianową i wpływ jej prawidłowego doboru na sukces w uprawie.
Prezentacja odmian została podzielona w zależności od systemu zbioru. Jeżeli producent dysponuje kombajnem, polecane są odmiany Jet F1, Edimar F1, Joel F1, Cruiser F1. Odmiany do zbioru ręcznego i kombajnowego to: ISI 31060 Rover F1, Contact F1, Calista F1, Avila F1. Do zbioru ręcznego nadają się odmiany: Surya F1, Galilea F1, Tyanna F1, Tribeca F1, Volna F1. W ofercie znajdują się również odmiany Minidor F1 o owocach ważących 15–20 g oraz ISI 36657 o owocach koloru żółtego.

Dorota Wielgat i Maciej Rakocy z firmy HM.Clause Polska przedstawili ofertę dostępnych na rynku odmian: Dyno F1 – odmiana uniwersalna w zastosowaniu, Pietrarossa F1 – do zbioru mechanicznego, Rediana F1 – do zbioru ręcznego, Vaquero F1 – do zbioru mechanicznego, Pegaso F1 – do zbioru mechanicznego.

Daniel Babij z Grupy Mularski zaprezentował słuchaczom sposób produkcji rozsady w firmie, w tym wskazał, że oprócz tradycyjnych szklarni mają hartowniki, gdzie rośliny są przyzwyczajane do otaczających je temperatur przed wysyłką do klientów.

Dr Włodzimierz Prus z firmy ADOB omówił rolę mikroelementów w nawożeniu dolistnym warzyw. Przedstawił symptomy niedoboru poszczególnych składników, w tym: wapnia, boru, magnezu, potasu, żelaza i przenawożenia azotem. Wśród produktów usuwających braki w nawożeniu można znaleźć: Adobe ProFit 4-12-38 + mikro, Adobe ProFit 10-40-8 + mikro, Adobe ProFit 8-18-18 + mikro.

Krzysztof Łuszczyk z firmy Łukomet przedstawił sposoby nawadniania upraw pomidorów. Do systemów nawadniania stosowanych w uprawach polowych, warzywniczych i sadowniczych zaliczamy nawadnianie: zalewowe i grawitacyjne bruzdowe, podsiąkowe drenażem melioracyjnym, deszczownie mostowe frontalne i centryczne, deszczownie szpulowe, deszczownie zraszaczowe stałe i półstałe, nawodnienia mikrozraszaczowe, nawodnienia kropelkowe na glebowe, nawodnienia rozsiąkowe podpowierzchniowe.

macka

24. kwiecień 2024 01:36