Aktualności

Dzień Owoców Jagodowych

25 lipca br. w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) w  Masłowicach pod Wieluniem (woj. łódzkie) odbył się Dzień Owoców Jagodowych. Organizatorami spotkania były redakcje naszych czasopism – „WiOM Warzywa i Owoce Miękkie” i „Owoce Jagodowe” oraz ZDOO w Masłowicach.

Na potkanie przybyli producenci owoców jagodowych, głównie borówki wysokiej i maliny, bowiem tym owocom poświęcona była część merytoryczna. Uczestnicy spotkania wysłuchali bardzo ciekawych wykładów wygłoszonych przez uznanych specjalistów z owocowej branży. Prof. dr hab. Edward Żurawicz ze Skierniewic omówił technologie uprawy maliny oraz odmiany tego gatunku przydatne do uprawy z przeznaczeniem na rynek owoców deserowych. Prof. dr hab. Stanisław Pluta z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach mówił z kolei o produkcji i odmianach borówki wysokiej. Specjaliści skupili się na aktualnych problemach i wyzwaniach stojących przed producentami z tego sektora ogrodniczego i radzili, na co zwracać uwagę oraz jakie kierunki obrać w uprawie tych gatunków w nadchodzących latach. Podkreślali, aby przed podjęciem decyzji o zakładaniu czy powiększaniu plantacji, dobrze przeanalizować możliwości zbytu i sprzedaży owoców – aktualne oraz w przyszłości.

O tym co zrobić, aby zapewnić zbyt i sprzedać owoce w dobrej cenie, jak wykreować wizerunek plantatorów i branży oraz wypromować owoce mówiły Dominika Kozarzewska i Katarzyna Grzegrzółka-Parafiniuk z Fundacji Promocji Polskiej Borówki. Prelegentki mówiły o roli marketingu w dzisiejszych realiach na owocowym rynku oraz zaprezentowały działania, jakie podejmowane są w promocji borówki wysokiej przez tę niedawno powstałą, ale już prężnie działającą fundację.

Specjaliści z ZDOO w Masłowicach przybliżyli działalność tej jednostki, opowiadając o zadaniach statutowych oraz doświadczeniach prowadzonych w zakładzie. W jednostce tej testowanych jest m.in. 224 odmian truskawki, 151 odmian porzeczki czarnej, 105 odmian malin, 82 odmiany borówki wysokiej, 43 odmiany jagody kamczackiej, 43 odmiany porzeczki czerwonej, 33 odmiany jeżyny, a także odmiany porzeczki białej, agrestu i aktinidii. Spośród badanych gatunków szczegółowo omówiono odmiany borówki oceniane z zakładzie, a także odmiany jagody kamczackiej.

Podczas spotkania swoje oferty zaprezentowały firmy uczestniczące w wydarzeniu: TradeCorp, BioAgris, Centerplast, Biopharmacotech, TimacAgro, Weremczuk, Fargo, Open Box-Jerzy Wrosz. Na stoiskach tych przedsiębiorstw można było zapoznać się z oferowanymi produktami oraz porozmawiać z przedstawicielami firm.

Po części wykładowej uczestnicy zwiedzili poletka doświadczalne, oglądając kolekcje odmian borówki, jeżyny, malin, porzeczek, aktinidii i jagody kamczackiej. Była to niepowtarzalna okazja, aby w jednym miejscu obejrzeć tak wiele odmian, a także spróbować owoców aktualnie owocujących gatunków – malin, jeżyn, porzeczek i borówek. A ci, którym owoce posmakowały mogli kupić owoce maliny i borówki wysokiej na stoisku producentów tych owoców.

Relacje z Dnia Owoców Jagodowych ukażą się wkrótce na łamach naszych czasopism.

 

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure