StoryEditor

Marchew na trzy sposoby

02.04.2020., 00:00h

Coraz większe niedobory wody w glebie skłaniają każdego producenta do refleksji na temat ograniczania strat wody i efektywnego nawadniania. Może w tym kontekście warto przeanalizować systemy uprawy marchwi i przypomnieć uprawę na płask oraz zagonową, w których straty wody są mniejsze?

Jeszcze 30 lat temu marchew była uprawiana głównie na płask. Potrzeba uzyskania wyższych plonów oraz korzeni lepszej jakości spowodowała, że producenci zaczęli uprawiać marchew na redlinach, które powszechnie były stosowane w Holandii i Niemczech. 

Obecnie system ten jest najpowszechniej stosowany przez polskich producentów na wszystkich typach gleb – od lekkich, piaszczystych stanowisk – po ciężkie, czarne ziemie kujawskie. 

ODPOWIEDZMY NA PYTANIA 

Ostatnie coraz bardziej suche lata i postępujące niedobory wody w okresie wegetacji skłaniają producentów do ponownego zastanowienia się, czy wybrany sposób uprawy jest optymalny dla warunków panujących w ich gospodarstwach? Wybierając system uprawy powinniśmy zadać sobie następujące pytania: 

  • jaki typ gleb występuje w moim gospodarstwie, 
  • jakie jest ukształtowanie pól, 
  • czy mam możliwość nawadniania, 
  • w jakim rozstawie pracują ciągniki i pozostałe maszyny w moim gospodarstwie,
  • czy uprawiana marchew będzie przeznaczona dla przetwórstwa czy na rynek warzyw świeżych.

Cały artykuł przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika WIOM Warzywa i owoce miękkie. Sprawdź nasza ofertę!




18. kwiecień 2024 15:26