StoryEditor

Międzynarodowa konferencja w ARiMR

06.06.2018., 11:30h

W Centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie od wczoraj trwa Konferencja Agencji Płatniczych Państw Europy Środkowo-Wschodniej.  W tym międzynarodowym spotkaniu, obok przedstawicieli ARiMR uczestniczą delegacje dziesięciu rolniczych agencji płatniczych: Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Konferencja zakończy się 7 czerwca. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

- Jestem przekonana, że spotkanie będzie służyło pogłębieniu współpracy między naszymi instytucjami - powiedziała Maria Fajger, prezes ARiMR, otwierając konferencję. Jej celem jest wymiana doświadczeń pomiędzy agencjami płatniczymi Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie wdrażania programów pomocowych objętych Wspólną Polityką Rolną ze szczególnym uwzględnieniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. - Mamy dobry moment na taką debatę, ponieważ jesteśmy w połowie obecnej perspektywy finansowej - podkreśliła prezes ARiMR.

Konferencja zbiega się w czasie z przedstawieniem przez Komisję Europejską założeń Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. Stąd też obecność tej problematyki podczas warszawskiego forum. Właśnie założeniom unijnej polityki rolnej w nowej perspektywie budżetowej poświęcone było wystąpienie Zofii Krzyżanowskiej, radcy generalnej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak  poinformowała, unijny budżet na rolnictwo na lata 2021- 2027 ma, według Komisji Europejskiej, wynieść 365 mld euro. Do tego ma dojść 10 mld euro na badania i innowacje oraz 400 mln euro rocznie tzw. rezerwy kryzysowej. Komisja Europejska zaproponowała, by stawka płatności bezpośrednich do hektara była wyrównywana do średniej jedynie w ograniczonym stopniu  (dla państw poniżej 90% średniej UE-27). W Polsce dopłaty zwiększyłyby się z 82% do 86% unijnej średniej. - Nasz kraj nadal opowiada się za wyrównaniem dopłat bezpośrednich, gdyż wymagania nakładane na rolnictwo są te same we wszystkich krajach UE - podkreśliła Zofia Krzyżanowska.

Witold Strobel, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, opowiedział zagranicznym gościom o tym, jak powstała kierowana przez niego instytucja oraz przedstawił zadania, które realizuje ta jednostka.

Podczas sesji plenarnych oraz warsztatów pierwszego dnia konferencji omawiane także były zagadnienia związane m.in. z innowacyjnością, transferem wiedzy, zasadą konkurencyjności, monitoringiem i sprawozdawczością PROW 2014-2020, wdrażaniem e-wniosku w działaniach inwestycyjnych  PROW 2014-2020, elektronicznym kontaktem z beneficjentami tego programu oraz wsparciem informatycznym w procesie kontroli administracyjnej wniosków z PROW, a także wykorzystaniem nowoczesnych technologii w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS), w tym w zakresie wdrażania i aktualizacji systemu identyfikacji działek rolnych LPIS.

Dziś goście z zagranicy przekonają się, jak w praktyce wykorzystywane są w Polsce unijne środki pomocowe rozdzielane przez ARiMR. Odwiedzą nowoczesną siedzibę Grupy Producentów Warzyw Primavega, mieszczącą się na Mazowszu we wsi Wróblewo oraz centrum logistyczno-przechowalnicze Grupy Producentów Owoców i Warzyw Wilga Fruit w Piwoninie w powiecie otwockim.

 

am

Źródło: ARiMR

18. kwiecień 2024 08:45