StoryEditor

Przymrozki nie odpuszczają

28.04.2017., 11:02h

Mieszanie powietrza chroni plantacje przed przymrozkami. Dzięki mieszaniu powietrza jego temperatura może wzrosnąć o 1–3oC.

Do ochrony przed przymrozkami można wykorzystać urządzenie Fargola 4. Obecnie maszyny występują w dwóch wersjach – na 6 butli i na 8 butli propan-butan. Pierwsza wersja przy maksymalnej mocy wystarcza na 4 godziny pracy, druga na 5 godzin. Butle są umieszczone w specjalnie podgrzewanej komorze, co zapobiega ich szronieniu. Dzięki temu gaz wypala się do końca, a palniki nie tracą mocy.

Działanie i skuteczność urządzenia nie polega na podniesieniu temperatury, a na mieszaniu zalegającego zimnego powietrza z ciepłym wydobywającym się z obu stron maszyny.

Występują dwa rodzaje przymrozków adwekcyjny i radiacyjny. Ten pierwszy jest bardziej niebezpieczny. Właśnie mieliśmy z nim do czynienia parę dni temu. 

Tego typu przymrozki występują stosunkowo rzadko. Najczęściej mają miejsce radiacyjne, przed którymi ochrona jest najbardziej skuteczna.

– U sąsiadów uszkodzenia sięgają 90% kwiatów, u nas ok. 50% – mówi plantator z Barlinka, wykorzystujący urządzenie Fargola 4. 

Przymrozki adwekcyjne to napływ zimnego powietrza bardzo często z silnym wiatrem. Występują na dużym obszarze. Niska temperatura utrzymuje się nawet na wysokości ponad 2 m. Trudno się przed nimi ochronić. Powodują duże straty w ogrodnictwie.

Przymrozki radiacyjne są skutkiem nocnego wypromieniowania ciepła z określonego obszaru. Tych przymrozków spodziewamy się przy pogodnym niebie. Obniżenie temperatury następuje przy gruncie, na wysokości poniżej 2 m.

Jedną z metod zapobiegania przymrozkom jest nocne deszczowanie. Dlaczego to działa? Podczas zamarzania 1 litra wody wydziela się 80 kcal ciepła. Powstający na kwiatach lód stanowi ich izolację.   kw

26. kwiecień 2024 23:00