Aktualności

STOP pożarom traw!

Wczesną wiosną wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. o zaprzestanie wypalania traw apelowali Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki oraz st. bryg. Mirosław Jasztal, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej podczas wspólnej konferencji prasowej.

Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera i Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, st. bryg. Bogdan Łasica podpisali wspólny apel: "STOP wypalaniu traw". Wojewoda Mazowiecki podkreślił, że wypalanie traw jest działaniem niebezpiecznym, nieekonomicznym i niezgodnym z prawem, natomiast st. bryg. Mirosław Jasztal, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej przybliżył najważniejsze statystyki, dotyczące pożarów traw na Mazowszu.

– Płonące łąki i nieużytki to problem, z którym strażacy zmagają się co roku szczególnie w marcu i kwietniu. W 2017 r. powstało niemal 5 000 pożarów traw, co strawiło ponad 1 300 hektarów ziemi. Od początku 2018 r. wybuchły 2623 pożary – powiedział  st. bryg. Mirosław Jasztal.

 

Wypalanie traw jest prawnie zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat.

Kampania "STOP pożarom traw" na terenie województwa mazowieckiego polega na koordynacji dotychczasowych działań oraz zaangażowaniu lokalnych władz samorządowych, a także dostarczeniu narzędzi (ulotek, plakatów, spotów filmowych). Kierowana jest przede wszystkim do: młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich oraz samorządowców. Jej podstawowy cel to upowszechnienie i nagłośnienie informacji, że wypalanie traw:

 

- jest niebezpieczne dla ludzi i przyrody,

- jest prawnie zabronione,

- prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich,

- angażuje duże siły straży pożarnej.

 

W ramach kampanii „STOP pożarom traw” prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji została uruchomiona specjalna strona internetowa: www.stoppozaromtraw.pl na której można znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.

 

 

am

Źródło: MUW, PAP

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure