StoryEditor

Syngenta będzie mieć nowego właściciela

23.02.2016., 10:18h
ChemChina złożyła ofertę zakupu 100% udziałów firmy Syngenta za kwotę 43 mld dolarów. Poinformowano o tym podczas konferencji prasowej 22 lutego w Warszawie. 

– Jesteśmy w środku procesu, który ma się zakończyć nabyciem przez ChemChina 100% udziałów naszej firmy  – mówił Marek Łuczak, prezes zarządu Syngenta w Polsce. –Będzie to trzecia w historii, największa na świecie transakcja bezgotówkowa za kwotę 43 mld dolarów.

Aby mogło dojść do sprzedaży zgodę musi pozytywnie wyrazić 67% akcjonariuszy firmy Syngenta, a także organy antymonopolowe w różnych krajach. – Transakcja cieszy się poparciem ze strony zarządu jak i udziałowców Syngenta. W odróżnieniu od poprzednich ofert ta zaproponowana przez ChemChina docenia wartość, strategię i rozwój firmy Syngenta – mówił Marek Łuczak.

Siedziba Syngenty pozostaje w Szwajcarii, nie zmieni się również nazwa firmy, nadal będzie realizowana strategia rozwoju oraz projekty (np. Good Growth Plan). Nowy właściciel nie zamierza prowadzić zwolnień.  

 Korzyści
Po przejęciu, Syngenta ma możliwość rozszerzenia działalności na rynek chiński, którego wartość środków ochrony roślin oraz nasion ocenia się na 10 mld dolarów. Korzyścią jest także to, że chińska państwowa firma będzie jedynym właścicielem (akcjonariat nie będzie rozproszony). Być może zwiększone zostaną wydatki na inwestycje na badania naukowe i rozwój.

 Warzywa w Syngenta
Jak poinformował Tomasz Górski, szef sprzedaży nasion warzyw Syngenta, dział warzyw pozostaje w firmie Syngenta.
– Szacujemy, że obecny sezon będzie należał do warzyw kapustnych. W minionym roku gatunki te uzyskiwały wysoką cenę. Na rok 2016 polecamy nowe odmiany brokułu – Besty F1 – na rynek warzyw świeżych do zbioru latem, oraz Batory F1 i Monrello F1. Z kalafiorów proponujemy nową odmianę Solistar F1 - bardzo wczesna, do uprawy w tunelach oraz pod płaskimi okryciami oraz Guideline F1 do uprawy na zbiór latem. Z myślą o produkcji surowca na potrzeby przemysłu przetwórczego warto zwrócić uwagę na znane odmiany takie, jak: David F1, Gohan F1, Cabral F1. Rington F1 to nowa odmiana kapusty głowiastej białej przeznaczona do wczesnego kwaszenia, a do długiego przechowywania – Prodikos F1 oraz Storidor F1.
msz 

24. kwiecień 2024 17:41