Ważne informacje

Aktualności

WorldFood Poland 2019

7–9 marca w Warszawie po raz 6. odbyły się Międzynarodowe Targi Żywności i Napojów WorldFood. Patronat honorowy nad targami mieli Jan Krzysztof Aranowski – minister rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Fot. Szyperek

Ekspozycje targowe ponad 350 wystawców, prezentacje, degustacje, rozmowy B2B, pokazy, panele ekspertów – to oferowały targi spożywcze. Jednym z najbardziej popularnych sektorów były EcoFood i NutraFood. – Rynek żywności ekologicznej stale się rozwija w dwucyfrowym tempie rok do roku i wszystko wskazuje, że nie jest to to chwilowa moda ale troska o zdrowie, środowisko – mówiła Agnieszka Szpaderska dyrektor targów.

Targi to nie tylko oferta dla handlu ale także możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych z producentami, dystrybutorami żywności i napojów w kraju i ze świata. Uczestniczyło w nich kilkuset wystawców z 25 krajów – Włoch, Grecji, Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Indii. Odwiedzający mogli zapoznać się także z szeroką ofertą alkoholi i win. Po raz trzeci Targom towarzyszyły targi żywności Made-in-Italy – Bellavita, aby promować tradycyjną włoską żywność.

Złoty medal WorldFood Poland. Ponad 200 produktów z 14 kategoriach walczyło o Złoty Medal i Wyróżnienia. Przyznano 13 medali.

W kategorii Debiut polski Złoty Medal otrzymał Chrzan tarty z wasabi  z firmy Ogródek Dziadunia. Wyróżnienie w kategorii Żywność Ekologiczna otrzymał ocet ekologiczny jabłkowy (OCTIM Wytwórnia Octu i Musztardy). W kategorii Przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego Złoty Medal zdobyła pasta słonecznikowa z curry (Primavika), a wyróżnienie – Malinowy sok przecierowy bez cukru (Gospodarstwo „Prosto ze Wsi”).

Maciej Kania
źródło: Marta Szyperek - relacja z targów

Galeria zdjęć

Targi WorldFood Poland

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure