Aktualności

Wyjaśniona przyczyna Listerii w mrożonkach

Latem tego roku wycofano z rynku mrożonki producenta Greenyard na dużą skalę. Firma przekazała informację, że wykryła i usunęła źródło epidemii – bakterię Listeria monocytogenes.

W połowie września br. belgijski producent mrożonek Greenyard ogłosił, że ponownie otworzy węgierską fabrykę w Baja, po zidentyfikowaniu przyczyny wybuchu epidemii listeriozy. Stwierdzono, że źródłem epidemii spowodowanej przez bakterię Listeria monocytogenes, która tego lata doprowadziła do wycofań mrożonek na dużą skalę, był jeden z tuneli zamrażalniczych.

Podłoże problemu

W lipcu przeprowadzono na szeroką skalę akcję wycofywania skażonych produktów, które zostały wyprodukowane w węgierskiej fabryce Greenyard w Baja, między 13 sierpnia 2016 r., a 20 czerwca 2018 r. Rozpoczęto także dochodzenie w sprawie epidemii spowodowanej przez Listeria monocytogenes, która miała miejsce między 2015 r. a 2018 r.

W odpowiedzi na zagrożenie firma Greenyard całkowicie wstrzymała produkcję w węgierskiej fabryce, aż do momentu znalezienia źródła zanieczyszczenia.

W komunikacie prasowym Greenyard oznajmił, że: „Bezpieczeństwo żywnościowe i zdrowie naszych konsumentów jest najważniejszym priorytetem Greenyard. We współpracy z władzami i niezależnymi ekspertami przeprowadziiliśmy szerokie i dogłębne dochodzenie w fabryce w sprawie potencjalnego zanieczyszczenia.”

Źródło zanieczyszczenia

Źródłem zanieczyszczenia wydaje się być jeden z dwóch tuneli zamrażalniczych zakładu. Greenyard postanowił zamknąć ten tunel. Jest używany do około 3% produkcji działu mrożonek. Firma we współpracy z władzami zbadała, czy zakład może wrócić do produkcji. Ponowne otwarcie odbyło się pod ścisłym nadzorem. Został także wdrożony szereg procedur, które pozostaną w mocy tak długo, jak będzie to konieczne.

Wdrożone procedury

Procedury umożliwiają ponowne uruchomienie produkcji w węgierskim zakładzie. Wznowione zostaną również dostawy do klientów.

W komunikacie prasowym firma Greenyard przeprasza klientów i zapewnia, że jest gotowa do wznowienia produkcji  „Greenyard jest gotowa bezpiecznie dostarczać swoim klientom produkty z naszego węgierskiego zakładu i ubolewa nad wpływem, jaki potencjalna kontaminacja i wycofanie miały na klientów i konsumentów.”

macka

Źródło: mat. prasowe Greenyard, pixabay

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure