StoryEditor

Wystąpiła susza rolnicza

06.06.2019., 11:56h
IUNG-PIB opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2019 roku, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.

– Stwierdzamy wystąpienie na dużym obszarze środkowej i północnej Polski niedoborów wody dla roślin uprawnych wynoszące od -50 do -120 mm, a w niektórych rejonach nawet od -120 do -139 mm. Na terenach objętych największym deficytem wody, powodującym obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych wystąpiły straty tej wielkości w uprawach zbóż jarych i ozimych oraz truskawek. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są obecnie bardzo duże (w ostatnich dniach jeszcze znacznie wzrosły), powodując występowanie nadmiaru wody dla roślin uprawnych, czego skutkiem będzie obniżenie plonów na tych obszarach. – informuje IUNG-PIB

Susza rolnicza występuje na terenie województw:

  • zachodniopomorskiego,
  • pomorskiego,
  • łódzkiego,
  • podlaskiego,
  • lubuskiego,
  • warmińsko-mazurskiego,
  • mazowieckiego,
  • wielkopolskiego.



Jak czytamy w komunikacie instytutu: w drugim okresie raportowania od 1 kwietnia do 31 maja 2019 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 145 gminach Polski (5,85% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 77 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 8 województwach na powierzchni 0,91% gruntów ornych.

W tym okresie suszę rolniczą odnotowano również w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła w 61 gminach Polski (2,46% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 16 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 7 województwach na powierzchni 0,29% gruntów ornych.

Susza rolnicza wystąpiła także w uprawach truskawek. Odnotowano ją w tych uprawach w 20 gminach Polski (0,81% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy (o 4). Odnotowano ją w 4 województwach na powierzchni 0,02% gruntów ornych.

Stwierdzamy wystąpienie na dużym obszarze środkowej i północnej Polski niedoborów wody dla roślin uprawnych wynoszące od -50 do -120 mm, a w niektórych rejonach nawet od -120 do -139 mm. Na terenach objętych największym deficytem wody, powodującym obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych wystąpiły straty tej wielkości w uprawach zbóż jarych i ozimych oraz truskawek. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są obecnie bardzo duże (w ostatnich dniach jeszcze znacznie wzrosły), powodując występowanie nadmiaru wody dla roślin uprawnych, czego skutkiem będzie obniżenie plonów na tych obszarach.

Z jednej strony susza, z drugiej nadmiar wody. To też nie jest korzystne dla roślin.

W kwietniu stwierdzono na obszarze Polski bardzo duże zróżnicowanie pod względem występowania opadów atmosferycznych. Szczególnie niskie opady poniżej 10 mm wystąpiły w północnej części kraju, stanowiły one na tych terenach od poniżej 10 do 40% normy wieloletniej. Im dalej w kierunku południowym tym opady były wyższe, wynoszące nawet ponad 100 mm i na tych obszarach stanowiły 100-140% normy.

Maciej Kania

Źródło: IUNG-PIB

25. kwiecień 2024 12:54