Bazar i hurt

Eksport ukraińskiej cebuli bije rekordy

Ukraina z roku na rok eksportuje coraz większe ilości cebuli. Głównym odbiorcą cebuli pochodzącej zza naszej wschodniej granicy jest Irak.

Eksport ukraińskiej cebuli wzrósł w 2015 r. o 42,9% i osiągnął wartość 2,9 mln dolarów. W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku pozytywny trend został utrzymany, w samym tylko lutym wartość sprzedanej za granicę cebuli wyniosła 626 tys. dolarów.
 
Największym odbiorcą cebuli, pochodzącej z Ukrainy, w pierwszych dwóch miesiącach 2016 r. był Irak, który zakupił 80% całej produkcji tego warzywa. Wielka Brytania zaimportowała cebulę z Ukrainy o wartości 83 tys. dolarów (11%), a Cypr wydał 31 tys. dolarów (4,4%).   

Ukraina eksportuje, ale również importuje cebulę. W styczniu i lutym ukraińscy handlarze sprowadzili na własny rynek cebulę o wartości 902 tys. dolarów. Największymi dostawcami były dwa kraje - Holandia z 45,5% udziałem w całym imporcie (411 tys. dolarów) i Chiny, których udział kształtował się na poziomie 44,8% (404 tys. dolarów). W roku ubiegłym wartość importowanej cebuli wyniosła 5,8 mln dolarów.
mk

Źródło: freshplaza.com

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure