Bazar i hurt

20 Grudzień 2017

Tańsze grzyby, droższe orzechy i susz owocowy

Na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach, polscy producenci oferują szeroki asortyment produktów świątecznych, począwszy  od grzybów, przez orzechy, na suszonych owocach kończąc.

Bieżący rok obfitował w grzyby, w hurtowej ofercie świątecznej rynku w Broniszach jest więc ich bardzo dużo. Suszone borowiki i podgrzybki, w opakowaniach po 20 g kosztują od 3 do 4 zł. Mniej niż przed rokiem jest natomiast orzechów, co wpływa na ich wyższą cenę. Orzechy włoskie są o około 25% droższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na rynku hurtowym w Broniszach oferowane są w cenie 7-9 zł/kg. Orzechy laskowe kosztują tyle samo, co w przed rokiem. Za kilogram drobniejszych orzechów, w łupinach,  trzeba zapłacić od 7 do 8 zł.

Droższy niż w ubiegłym roku jest także susz owocowy. Głównym tego powodem jest przemarznięcie kwiatów i związków owoców w wielu rejonach kraju, a także słabe obloty pszczół, z powodu znacznego zmniejszenia się liczby pasiek pszczelich i zbyt niskich temperatur na zapylanie.  Suszone śliwki bez pestki, konfekcjonowane, oferowane są w cenie od 16 do 20 zł/kg. Z pestką (np. na kompot lub do bigosu) można je nabyć po 10 zł/kg, czyli o 40% drożej niż rok temu. Cena hurtowa mieszanki owocowej (susz) w opakowaniach po 250 g wynosi od 2,50 do 3,50 zł/kg. Także suszone gruszki i jabłka są droższe o 40%  niż w grudniu ub.r. i kosztują  14 zł/kg.

am

Źródło: www.bronisze.com.pl

 

Zobacz także więcej artykułów z tej kategorii

Facebook