Ważne informacje

Bazar i hurt

Targowiska powrócą do łask?

Ponad 11,5 ml unijnych złotych trafi do 16 wielkopolskich gmin, które przeznaczą pieniądze na budowę lub modernizację targowisk. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego na początku listopada podpisał umowy w tej sprawie z przedstawicielami 16 samorządów. Dofinansowanie pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Ale dofinansowanie otrzymają również gminy z innych województw.

W których wielkopolskich gminach producenci będą mieli lepsze możliwości dystrybucji? Dotacje trafią m.in. do gminy Chrzypsko Wielkie, Jaraczewo, Koło, Oborniki, Pyzdry, Szamotuły, Wągrowiec, Zakrzewo czy Zbąszyń.

Ale nie tylko w Wielkopolsce dzięki pieniądzom poprawią się warunki do sprzedaży warzyw i owoców. Powód do zadowolenia będą mieli także rolnicy z województwa świętokrzyskiego. Tam samorząd poprawi kondycję targowisk przeznaczając na ich przebudowę przeszło 6 ml. złotych.

W województwie kujawsko-pomorskim również powstaną nowe miejsca sprzedaży, w których mieszkańcy będą mogli kupować świeże produkty bezpośrednio od lokalnych producentów. Dofinansowanych zostanie 15 targowisk kwotą łączną 14 mln zł. Zarząd tego województwa przyznał już pieniądze na budowę/przebudowę targowisk – w sumie 9,3 mln. złotych (nabór wniosków w kwietniu i maju). W poprzedniej edycji dofinansowania unijnego z PROW (2007-2013) w małych miejscowościach tego województwa powstało 11 nowych targowisk.

Aby „podkręcić” lokalny handel produktami świeżymi, potrzebne są dogodne miejsca do sprzedaży i kupna towarów. Targowiska, które powstaną z dofinansowania PROW na lata 2014-2020 będą miały utwardzoną nawierzchnię, częściowe zadaszenie, oświetlenie, przyłącza do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej. Powstaną przy nich parkingi i toalety. Dzięki temu osiągną one standardy XXI wieku. Zakupy w takich miejscach nie będą już wiązały się z grzęźnięciem w błocie czy przemoknięciem do suchej nitki…

Sprzedaż bezpośrednia warzyw i owoców to dla wielu rolników dodatkowe, znaczące źródło dochodu, dlatego też poprawa warunków dystrybucji jest sprawą priorytetową. Coraz więcej ludzi chce jeść zdrowo, kupować produkty od lokalnych producentów, więc modernizacje i budowa nowych rynków i targów to słuszna inwestycja, to przede wszystkim dbanie o własny, lokalny interes i zadowolenie mieszkańców gminy.

kk

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure