• Herbicydy jesienią

  Jesienny zabieg herbicydem doglebowym na plantacjach truskawek to znaczne ograniczenie zachwaszczenia wiosną.
 • Międzynarodowy Dzień Lodów Borówkowych

  Plantatorzy i lodowi rzemieślnicy zorganizowali 2 września br. święto lodów borówkowych. W ramach przygotowań do tego wydarzenia wybrano miasta i miejsca, w których wytwarzane są najlepsze lody borówkowe. Konkurs na najlepsze lody borówkowe zorganizowano w ramach kampanii „Lato z borówkami” realizowanej przez Fundację Promocji Polskiej Borówki, a jego celem jest przede wszystkim promocja lodowego rzemiosła i walorów owoców borówki wysokiej.
 • Maliny i jeżyny w Ryczywole

  W Gospodarstwie Ogrodniczym w Ryczywole (woj. mazowieckie), znanym do niedawna z produkcji pomidorów i ogórków, od kilku lat prowadzona jest szklarniowa uprawa owoców jagodowych – truskawki, maliny i jeżyny. Obecnie jest to największy producent malin w ogrzewanych szklarniach w Polsce.
 • Co wpływa na jakość borówki?

  Na globalnym rynku borówki wzrastającej produkcji towarzyszy zwiększające się zapotrzebowanie na owoce deserowe wysokiej jakości. Dbałość o jakość nabiera więc coraz większego znaczenia.
 • Szacunki zbiorów owoców jagodowych

  Według wstępnego szacunku produkcji ogrodniczej Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 r. produkcja owoców jagodowych w Polsce będzie zdecydowanie wyższa niż w ub.r. i to pomimo wystąpienia suszy w obecnym sezonie.
 • Maksymalny plon, minimum pozostałości

  Na plantacji dr. Piotra Baryły, prezesa Krajowego Stowarzyszenia Producentów Czarnej Porzeczki w Piotrowicach Wielkich pod Lublinem od kilku lat prowadzone są doświadczenia w uprawie czarnej porzeczki z wykorzystaniem wybranych produktów do nawożenia i ochrony roślin, w tym m.in. preparatów o działaniu biostymulującym.
 • Podsumowanie sezonu truskawkowego

  W bieżącym roku ,podobnie jak w poprzednim, pogoda znacznie odbiega od normy. W ubiegłym sezonie opady deszczu przekraczały średnie wieloletnie, co wpłynęło na duży potencjał inokulacyjny grzybów na plantacjach truskawek wiosną 2018 r. Jednak został on ostatecznie ograniczony z powodu gorącej i suchej pogody wiosną w bieżącym sezonie.
 • Moc aronii

  Choroby cywilizacyjne można spacyfikować – chociażby coraz bardziej dokuczliwy syndrom komputerowy  wywołany przez  uporczywe   wpatrywanie się w ekran, czy też podobne wysilanie wzroku podczas pracy  kierowcy zawodowego. Rozwiązanie może być  proste: trzeba raz dziennie zaaplikować szklankę soku z aronii.
 • Wsparcie ukraińskiego sadownictwa

  Na stronie „Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód” można przeczytać o projekcie finansowanym ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych, mającym na celu wsparcie rozwoju nowoczesnego sadownictwa na Ukrainie. Poniżej szczegółowe informacje.
 • Regulacje dotyczące obrotu jagodą kamczacką – w toku…

  Jak informuje  Krajowa Rada Izb Rolniczych, w odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego, dotyczący problemów z wprowadzaniem do obrotu na rynek unijny owoców jagody kamczackiej, poparty przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Główny Inspektor Sanitarny przekazał pismem z dnia 13 czerwca 2018 r. następujące wyjaśnienia:

Facebook