• Nowa odmiana jeżyny

  Hodowla jeżyny prowadzona jest obecnie w 13 krajach na całym. Największy postęp w hodowli nowych odmian osiągnięto w Stanach Zjednoczonych (USA). Polski  program hodowli tego gatunku został założony w 1979 r. przez dr. Jana Danka w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa. Obecnie jest kontynuowany na dużą skalę w Spółce Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej.
 • Jeżyna ma potencjał

  Uprawa jeżyny (Rubus subgenus Rubus) na całym świecie cieszy się coraz większą popularnością, głównie ze względu na dostępność nowych, smacznych odmian. Zainteresowanie tym gatunkiem rośnie również w naszym kraju.
 • Produkcja borówki jest bardzo wymagająca

  Borówka ma dobrą prasę. Z dietetycznego punktu widzenia nie ma słabych punktów. W mediach jest wiele informacji o jej walorach i stałej obecności w rankingach najzdrowszych owoców. Popularność i ilość sukcesów, w tym eksportowych, sprawia, że również jej produkcja postrzegana jest jako bezproblemowa. Tuż przed rozpoczęciem zbiorów plantatorzy zwracają uwagę na to, że produkcja borówki jest bardzo wymagająca.
 • ‘Grandarosa’ – interesująca nowość polskiej hodowli

  ‘Grandarosa’ to jedna z nowych, obiecujących odmian pochodząca z polskiej hodowli Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
 • Truskawki w szklarni

  W tym sezonie Andrzej Walczak – ogrodnik znany dotąd z uprawy pomidorów – podjął się produkcji truskawek. Rośliny odmian ‘Sonata’ i ‘Elsanta’ rosną w doniczkach z substratem do produkcji truskawek, ustawionych na rynnach uprawowych. Czy łatwo było dostosować obiekt i przestawić się na ten typ produkcji? Oto opinia ogrodnika.
 • Pasja do uprawy borówki i piłka nożna

  Fundacja Promocji Polskiej Borówki zaprasza plantatorów na spotkanie przedsezonowe, które odbędzie się 15 czerwca br. na plantacji borówki Angeliki i Rafała Krzyżanowskich w Nowej Wsi w powiecie grójeckim. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń, ocena zawiązania owoców i bilans niełatwych przygotowań do rozpoczynającego się sezonu.
 • Co słychać na plantacjach?

  Na polowych plantacjach roślin jagodowych trwa kwitnienie, zapylanie i zawiązywanie owoców. Poszczególne gatunki są na różnych etapach rozwoju – w zależności od wczesności odmiany i regionu kraju, ale jedno jest pewne – w tym roku wegetacja jest zdecydowanie przyspieszona względem ubiegłego sezonu.
 • Uprawa maliny i jeżyny w Polsce

  W ramach realizacji projektu InnoFruit Instytut Ogrodnictwa organizuje cykl szkoleń poświęconych poszczególnym gatunkom owoców uprawianym w Polsce. 30 maja w Skierniewicach odbył się dzień malinowo-jeżynowy. Na spotkanie przyjechali producenci tych owoców z centralnej Polski.
 • Czas na jagodowe

  W Polsce z roku na rok zwiększa się powierzchnia uprawy roślin jagodowych. Wzrastające zainteresowanie uprawą, zwłaszcza truskawki, borówki wysokiej i maliny, przez polskich plantatorów spowodowane jest opłacalnością produkcji oraz dużym zapotrzebowaniem na owoce tych gatunków.
 • Dojrzewa jagoda kamczacka

  Jagoda kamczacka to jedna z najwcześniej owocujących roślin sadowniczych. W polskich warunkach jagody dojrzewają na przełomie maja i czerwca, a więc przed innymi owocami sezonowymi. W tym roku, wyjątkowo, ze względu na przyspieszoną wegetację roślin sadowniczych, zbiory jagody kamczackiej pokrywają się ze zbiorami truskawek.

Facebook