StoryEditor

Miejska winnica w Jaśle

11.02.2016., 10:17h
W Jaśle, na Podkarpaciu, powstaje miejska winnica. Projekt ma promować miasto, a zarazem pomagać w kształceniu przyszłych winiarzy.  

W tym roku winorośle zostaną posadzone na powierzchni 25 arów. W przyszłości teren winnicy ma być dwukrotnie większy. W Jaśle działa Podkarpacka Akademia Wina, która na rocznych kursach kształci przyszłych winiarzy. To właśnie jej słuchacze pomogą w sadzeniu krzewów. Odmiany, które znajdą swe miejsce w winnicy to m.in. ‘Seyval Balnc‘, ‘Solaris‘, ‘Regen‘, ‘Rondo‘ oraz ‘Jutrzenka‘. Ta ostatnia została wyhodowana właśnie w  Jaśle.

-Dzięki temu przedsięwzięciu Jasło, przez wielu uznawane za stolicę polskiego winiarstwa, będzie mogło pochwalić się produktem promocyjnym; własnym winem. W przyszłości samorząd planuje także utworzyć winotekę, gdzie będzie można spróbować m.in. miejscowych win - wyjaśnia Ewa Wawro, prezes fundacji Galicja Vitis. 

- (...) Warto jednak pamiętać, że odrodzenie współczesnego winiarstwa na Podkarpaciu zaczęło się w Jaśle; tutaj, w 1984 r., powstała pierwsza w Polsce profesjonalna winnica, a kilkanaście lat później zaczęły się pojawiać następne - dodaje prezes Wawro.

Początki uprawy winorośli w tym regionie przypadają na X-XI wiek. Konkurencja ze strony win węgierskich, masowo przywożonych do Polski, spowodowała, że w XVI-XVII stuleciu winiarstwo na tych terenach zanikło. W latach 80.XX wieku, po kilkusetletniej przerwie znów zaczęto zakładać winnice. Obecnie na Podkarpaciu jest ich 150. Najczęściej mają powierzchnię 20-40 arów, choć zdarzają się i takie, które mają 3 ha. 
mk

Źródło: PAP

23. kwiecień 2024 21:39