StoryEditor

Pozbyć się szarej pleśni

01.05.2016., 10:27h
Szara pleśń to najgroźniejsa choroba truskawki. Zainfekowane pąki kwiatowe brunatnieją i zamierają, zawiązki owoców pokrywają się brunatnymi plamami, zaś same owoce gniją. Porażone organy pokrywają się puszystym, szarym nalotem trzonków i zarodników konidialnych.

 

Szarą pleśń wywołuje grzyb Botrytis cinerea, który poraża ponad 200 gatunków roślin uprawnych o dużym znaczeniu gospodarczym. Patogen może się nawet rozwijać w niskiej temperaturze podczas przechowywnia owoców.

Na plantacjach truskawek porażone kwiaty brunatnieją i zamierają. Natomiast na owocach rozwijają się brunatne, gnilne plamy, które następnie pokrywają się szarym nalotem, straty plonu mogą sięgać nawet 80%. U malin również zamierają kwiaty oraz gniją owoce, a dodatkowo obumierają pędy.

Patogen może występować na obumarłych resztkach roślin oraz w glebie w postaci grzybni i sklerocjów. Następne przechodzi z fazy saprotroficznej do pasożytniczej, w której poraża rośliny. Zarodnikowanie konidialne tworzy zarówno w fazie saprotroficznej jak i pasożytniczej.

Wystąpieniu choroby sprzyja duża wilgotność gleby i powietrza, duże zagęszczenie roślin i związana z tym mała przewiewność. Optymalna temperatura do zarodnikowania wynosi 15°C. Wytworzone zarodniki bardzo łatwo rozprzestrzeniają się wraz z prądami powietrza i kroplami wody. Do infekcji dochodzi w obecności wody.

Ochrona:

  • niszczenie resztek porażonych roślin
  • właściwe zmianowanie
  • unikanie gęstego sadzenia roślin
  • zabiegi fungicydami


Firma Sumi Agro Poland do ochrony truskawki przed szarą pleśnią proponuje środek - Frupica 440 SC. Fungicyd w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą stosowany jest zapobiegawczo i interwencyjnie; na roślinie działa wgłębnie. Frupica 440 SC zawiera 42,85% mepanipirymu, substancji na którą nie stwierdzono odporności patogenu. Mepanipirym hamuje nie tylko kiełkowanie zarodników B. cinerea, ale też strzępki rostkowej, jak również rozwój grzybni. Działanie tej substancji czynnej ogranicza wydzielanie przez patogena enzymów, które „wychwytują” aminokwasy i glukozę oraz niszczą ściany komórkowe tkanek gospodarza. Zaleca się stosowanie środka w dawce 0,7 l/ha, wykonując nie więcej niż 2 zabiegi w ciągu sezonu, przemiennie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych. Frupica 440 SC charakteryzuje się krótką karencją, wynoszącą 3 dni oraz jest produktem nie zagrażającym bezpieczeństwu owadów zapylających i pożytecznych. Dzięki temu może być aplikowana przez cały okres kwitnienia roślin. Badania naukowców z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach wykazały korzystne działanie fungicydu na jakość pozbiorczą owoców oraz ich trwałość. Frupica 440 SC ogranicza również występowanie objawów innych chorób grzybowych - mączniaka prawdziwego, antraknozy i mokrej zgnilizny w uprawie truskawki.

Źródło: materiały prasowe Sumi Agro Poland, własne

23. kwiecień 2024 23:55