Uprawa owoców miękkich

Przedsezonowe spotkanie dla przetwórców

25 kwietnia w Lublinie firma Bayer wraz z Krajowym Stowarzyszeniem Przetwórców Owoców i Warzyw zorganizowała spotkanie dotyczące zagadnień surowcowych.

Fot. Szyperek

Przedstawiono sytuację na rynku surowcowym owoców i warzyw i prognozę na sezon 2019, środki ochrony roślin, które są zarejestrowane w uprawie warzyw, owoców jagodowych i sadach. O sytuacji na plantacji upraw jagodowych mówił dr Paweł Krawiec. Zaprezentowano też nasiona warzyw polecane dla przemysłu marki Seminis a także trendy na „jagodowym” rynku.

Miniony sezon był trudny dla jagodowych. Krzewy porzeczek silnie plonowały a na skutek suszy słabo przygotowały się do zimy. Słabo zawiązały pąki, niektóre odmiany mają niską obsadę kwiatostanów. W tym sezonie susza trwa od 24 lutego. Do dzisiaj spadło 34 mm wody (po ubiegłorocznym bilansie deficyt wody to 170 mm). – Obecnie rozwiniętych jest około 50% kwiatów. Jeśli za niedługo nie spadnie deszcz rośliny bardzo ucierpią. Czego można się spodziewać w tym sezonie? Trudno powiedzieć – mówił Piotr Baryła prezes KSPCP. Ubiegły sezon był dziwny. Uprawy truskawki po ciepłej jesieni słabo przygotowały się do spoczynku zimowego. Styczniowe mrozy znacznie uszkodziły rośliny i teraz są w słabej kondycji.

Więcej wkrótce.

Maciej Kania
źródło: Marta Szyperek – relacja ze spotkania

Zdjęcia do artykułu

Otwarcie spotkania  - Jan Danilczuk i Radosław Suchorzewski. fot. Szyperek
Uczestnicy spotkania fot. Szyperek
Uczestnicy spotkania fot. Szyperek
Tomasz Gasparski fot. Szyperek
dr Piotr Baryła fot. Szyperek
Radosław Grabowski fot. Szyperek
dr Paweł Krawiec fot. Szyperek
Piotr Dutkowski fot. Szyperek
dr Mirosław Korzeniowski fot. Szyperek

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure