Uprawa owoców miękkich

Przetwory z borówki

Agnieszka Jarosińska i Tomasz Falczewski od 3 lat zajmują się wyrobem przetworów z owoców borówki amerykańskiej (wysokiej). Surowiec pozyskują z własnej plantacji – rodzice A. Jarosińskiej są jednymi z pierwszych plantatorów borówki w woj. mazowieckim.

Owoce do wyrobu przetworów pochodzą z certyfikowanej plantacji z wieloletnim doświadczeniem. Gospodarstwo Ogrodnicze Borówki Amerykańskiej prowadzone przez Justynę i Krzysztofa Jarosińskich w miejscowości Grzędy (gm. Tarczyn, woj. mazowieckie) zostało założone w 1989 r. Plantatorzy są jednymi z członków – założycieli Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej im. Kazimierza Pliszki. Uprawiają borówkę na powierzchni 7 ha.

W 2016 r. rozpoczęto wytwarzanie przetworów z owoców borówki. Na potrzeby tego sektora produkcji utworzono markę „Przetwory z Borówki” należącą do firmy Zielono Mi prowadzonej przez A. Jarosińską. – Nasze gospodarstwo jest zlokalizowane w rejonie sadowniczym i obserwujemy, że plantacji borówek przybywa, można więc zakładać, że cena owoców świeżych zacznie spadać. Dlatego postanowiliśmy rozwinąć kolejną gałąź produkcji i rozpocząć przetwarzanie owoców borówki. Dzięki temu możemy oferować smak wspaniałej borówki amerykańskiej przez cały rok, nie tylko latem. Chcemy promować walory smakowe i zdrowotne owoców borówki, podkreślając, że oferowane przez nas przetwory są produktem regionalnym, wytworzonym z polskich owoców. Nadal bowiem wielu Polaków nie wie, że borówka jest polskim owocem, a nasz kraj największym jej producentem w Europie. Niestety, nazwa „borówka amerykańska” kojarzy się z owocami sprowadzanymi, a nie rodzimymi, uprawianymi w naszym kraju.

Produkcja odbywa się na hali, gdzie owoce są sortowane i magazynowane. Przetwory są wytwarzane ręcznie, tradycyjnymi, domowymi metodami. Są pasteryzowane i nie zawierają konserwantów ani ulepszaczy smaków. Asortyment obejmuje konfitury borówkowe oraz soki. Konfitury powstają na podstawie domowej receptury. W ich skład wchodzą m.in.: borówka amerykańska, cukier oraz naturalne pektyny. Ofertę soków stanowią soki tłoczone na zimno (NFC), bez dodatku cukru.

Przetwory z borówki zostały docenione przez Marszałka Województwa Mazowieckiego – w grudniu 2016 r. firmę włączono do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. W 2017 r. na międzynarodowych Targach Smaki Regionów w Poznaniu złotym medalem w kategorii przetwory z owoców nagrodzono sok z borówki amerykańskiej Premium. Ponadto w ub.r. firma znalazła się wśród wojewódzkich finalistów Inicjatywy Pozytywistycznej „Polski Producent Żywności” realizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz otrzymała certyfikat „Najwyższej jakości produkt lokalny” nadany przez Lokalną Grupę Działania „Perły Mazowsza”.

am

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure