Ważne informacje

Uprawa owoców miękkich

Truskawki produkowane ze smakiem

Aby truskawki były smaczne, doradcy z firmy Yara rekomendują ich uprawę zgodnie z założeniami  programu „Produkuj ze smakiem”. Nawożenie wg zasad tego programu w minionym sezonie realizował Łukasz Chrząszcz w uprawie truskawek na rynnach pod daszkami w Mszadle. 

Jak przekazał Henryk Wilczyński z firmy Yara, program „Produkuj ze smakiem” jest skierowany do producentów dbających nie tylko o wielkość plonu, ale i jakość oraz walory smakowe produkowanych owoców. Bardzo dobrze sprawdza się nie tylko w uprawie owoców jagodowych, ale także pomidorów czy ogórków pod osłonami. Program jest oparty o nawozy z linii Superba, cechujące się zbilansowanym składem makroelementów oraz wysoką zawartością dobrze schelatowanych mikroskładników.

Woda do nawadniania truskawek w gospodarstwie w Mszadle pochodzi ze studni głębinowej, a jej jakość jest bardzo dobra. Plantator bazuje na Superbie Zielonej Forte. Uzupełnieniem pożywki jest rozpuszczalna saletra wapniowa Yara Liva Calcinit oraz siarczan magnezu Krista MgS. Na początku sezonu, na etapie ukorzeniania, do pożywki dodawany jest Kristalon Żółty, aby zwiększyć zasobność roślin w fosfor w okresie rozbudowy systemu korzeniowego. Nawóz ten jest podawany do czasu owocowania. Wraz z rozpoczęciem zbiorów owoców, producent zaczyna stosować pożywkę, z dużą zawartością potasu, w odpowiednim stosunku do azotu (N:K = 1:1,6).

Jak mówił H. Wilczyński, wykorzystanie nawozów wieloskładnikowych jest bardzo wygodnym i prostym w użyciu rozwiązaniem. W związku z tym, że w uprawie truskawek bazuje się na niskim EC (od 1,5 do 2 mS/cm) zużycie nawozów, a więc również ich koszty, nie są bardzo obciążające. Zdaniem doradcy, szukanie oszczędności dotyczących nawożenia się nie opłaca. Nie zawsze jednak jest możliwość zastosowania nawozów wieloskładnikowych. Jeśli gospodarstwo dysponuje wodą gorszej jakości wody czy o składzie uniemożliwiającym skomponowanie pożywki na bazie produktów wieloskładnikowych, trzeba skorzystać z nawozów pojedynczych. Zestaw nawozów pojedynczych warto uzupełnić o Superbę Mikromix – nawóz mikroelementowy zawierający 6 dobrze schelatowanych mikroskładników, niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin: żelazo, mangan, cynk, miedź, bor i molibden.

am

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure