Uprawa owoców miękkich

Trzmiel czy pszczoła miodna – kto lepiej zapyli borówkę?

Zastanawiając się nad skutecznością zapylania kwiatów borówki w poprzednich latach naukowcy doszli do wnioski, że najlepiej radzą sobie trzmiele. Dzieje się tak, ponieważ kwiaty przystosowane są do tzw. zapylania wibracyjnego. A jak jest obecnie? Czy pszczoła miodna ma udział w zapylaniu borówki?

Fot. Wójcik

Najbardziej skuteczne w zapylaniu borówki, ze względu na przystosowanie kwiatów mają trzmiele. Budowa kwiatów umożliwia trzmielom zapylanie wibracyjne. Pszczoły miodne takich warunków nie mają. Nie dochodzi wtedy do sprawnego osypywania się pyłku z mikroporów w pylnikach na ciało tego owada.

Do powyższych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Oregonie (Stany Zjednoczone). Jednak pszczoły nie są na straconej pozycji.

Jak twierdzi ekolog dr George Hoffman (z wyżej wymienionej jednostki naukowej), plantatorzy borówki wysokiej wprowadzają na swoje uprawy rodziny pszczele, a zabieg ten skutkuje zwyżką plonu, co potwierdzają producenci.

Do tej pory uważano, że do zapylenia dochodzi w sytuacji, gdy pszczoła wsuwa głowę do kwiatu: ma w ten sposób kontakt ze znamieniem słupka, na który przyczepiają się ziarna pyłku. Badania wykazały jednak, że na ciele pszczoły wiele ziaren pyłku borówki znajduje się szczególnie na stopach i pazurkach. Według badacza do kontaktu tych elementów odnóża pszczoły ze znamieniem słupka dochodziło w 67% odwiedzin kwiatów przez owada. Odkrycie tego „mechanizmu” odwiedzin kwiatów wyjaśnia wysoką skuteczność pszczoły w zapylaniu borówki.

Maciej Kania
Źródło: Science News

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure