Uprawa warzyw

14 Lipiec 2017

Dymka od Bejo


Czy ziemniaki uprawiamy z nasion? Tak, ale to tylko margines produkcji. Bazujemy na sadzeniakach. W cebuli też możemy zwiększyć areał uprawy z dymki. 

Dymka nie zastąpi oczywiście cebuli z siewu, ale jej uprawa ma wiele zalet – przekonywał wczoraj (13 lipca) Paweł Łukasiak z firmy Bejo na polach Damiana Sęka w Racicach (kujawsko-pomorskie).

Zaprezentowano najwcześniejszą odmianę z nasadzeń wiosennych – Forum. Była też nieco późniejsza odmiana Troy, która może być sadzona wiosną i przeznaczana do uprawy ozimej, która jednak w rejonie spotkania jest dość ryzykowna (klimat). Wymagania obieralni spełnia odmiana Hercules, której cebule mają wydłużony kształt. Z myślą o przechowywaniu warto zdecydować się na odmianę Stur BC 20 lub Centurion.

Współorganizatorem spotkania była firma On-Zin, której agronom Jakub Sobecki przekazał wiele cennych wskazówek dotyczących uprawy cebuli z siewu i dymki. Na zwiedzanych polach wysiano 2,8 jednostki nasion/ha w dniu 5 kwietnia. Zagony mają szerokość 1,8 m.

Przedstawiciel firmy przypomniał kilka zasad bezpiecznego dla cebuli stosowania herbicydów. Po pierwsze, podczas zabiegu rośliny powinny być suche, ich liście muszą mieć mocną warstwę wosku. Trzeba praktykować zabieg grubokroplisty. W Racicach stosowano Stomp Aqua 455 CS w dawkach dzielonych (w sumie 3,5 l/ha) co 4–5 dni. Trzeba pamiętać, że w fazie flagi nie stosuje się herbicydów kontaktowych.

Maciej Wita z firmy Basf przedstawił przebieg ochrony fungicydowej plantacji. Pierwszy zabieg – Signum 33 WG (1 kg/ha) z dodatkiem 4 kg siarczanu magnezu i Acrobat MZ 69 WG. Cabrio Duo 112 EC w trakcie przyrastania cebuli, Rovral Aquaflo 500 SC i przed zbiorami znów Signum. – Bieżący rok jest ostatnim sprzedaży środka Rovral Aquaflo 500 SC – przypomniał Maciej Wita. Rolnicy będą mogli go stosować jeszcze tylko w przyszłym roku.

Przez Racice 16 czerwca przeszło gradobicie. W regeneracji roślin pomógł preparat Asahi SL. Rafał Putinkowski z firmy Arysta, rekomendując ten preparat przypomniał też o nadchodzącym już terminie stosowania Fazoru 80 SG lub zamiennie preparatu Himalaya 80 SG. Zwrócił też uwagę, żeby nie stosować Asahi na zachwaszczoną plantację, ponieważ środek nie działa selektywnie, wzmacnia też chwasty.

Pola gospodarza są nawożone produktami firmy Adob. Włodzimierz Prus przypomniał rolę mikroelementów w uprawie cebuli: molibdenu, cynku, manganu i miedzi. Chelat wapnia Adob Ca IDHA był zastosowany z dobrym efektem po gradobiu. Trzeba też pamiętać o roli wapnia w przechowywaniu cebuli.

Adrian Kubiak zaprezentował duński opryskiwacz Danfoil. Zastosowano w nim rozpylacze Eurofoil, dzięki którym znacznie zmniejsza się zużycie wody do 40–50 l/ha. Napędzany powietrzem strumień cieczy wywołuje turbulencje, dzięki którym ciecz robocza dociera do wszystkich części roślin.

Rozpylacze są rozmieszczone na belce co 16 cm. Zmiany rozmiaru kropli następują poprzez  regulację ciśnienia powietrza w układzie. Istnieje możliwość wyposażenia opryskiwacza w 4 zbiorniki boczne, by móc opryskiwać kilkoma środkami. W zbiorniku głównym jest czysta woda. Więcej w czasopiśmie WiOM Warzywa i Owoce Miękkie. kw

Więcej zdjęć z wczorajszego spotkania znajdziecie w naszej galerii zdjęć - zapraszamy do obejrzenia

 

Zobacz także więcej artykułów z tej kategorii

Facebook