Ważne informacje

Uprawa warzyw

Fasola szparagowa marki Polan

Do uprawy w bieżącym sezonie specjaliści z firmy Polan polecają dwie najnowsze odmiany fasoli szparagowej – zielonostrąkową Finezję i żółtostrąkową Luizę.

Finezja to późna odmiana fasoli zielonostrąkowej. Jej okres wegetacji wynosi 82 dni. Rośliny mają zwarty pokrój, bez tendencji do wylegania. Są odporne na antraknozę i bakteriozę. Ciemnozielone strąki mają długość 12,5-15 cm i średnicę 0,7-0,9 cm, są kuliste w przekroju. Równomiernie dojrzewają, nie mają włókna, a ich nasiona nie przerastają. Odmiana jest przydatna do zbioru mechanicznego i stanowi cenny surowiec dla przetwórstwa. Wysoko plonuje nawet na nienawadnianych plantacjach.

Luiza to średnio późna odmiana (68 dni wegetacji) o żółtych strąkach. Rośliny mają zwarty pokrój, a strąki są umieszczone w ich środkowych i górnych partiach. Są proste, mięsiste, kuliste w przekroju, intensywnie żółte z lekkim połyskiem, bez włókna. Mają 13-14 cm długości i 1 cm średnicy. Odmiana jest przydatna do zbioru mechanicznego i ręcznego. Na tle innych, wyróżnia się dużym wyrównaniem strąków. Cechuje się ponadto odpornością na antraknozę i bakteriozę.

Polan jest jedną z największych polskich firm hodowlano-nasiennych, działających w branży ogrodniczej. Powstała w 1994 r. z połączenia dwóch firm krakowskich: Krakowskiej Hodowli Roślin Ogrodniczych (KHNO) i Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa (PNOS). W tworzeniu nowych odmian hodowcy firmy Polan współpracują z instytucjami naukowymi i ośrodkami badawczymi, a także z ok. 400 producentami nasion. Firma dysponuje również własnym zapleczem reprodukcyjnym i zakładami hodowli. W asortymencie pod marką Polan oferowanych jest ponad 100 odmian warzyw, w ponad 20 gatunkach, a także niemal 150 odmian roślin ozdobnych kilkunastu gatunków.

am

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure