StoryEditor

Jaką agrowłókninę wybrać na zimę?

25.10.2019., 12:11h

Agrowłóknina w odróżnieniu od folii pozwala na swobodny przepływ powietrza oraz wody. Jest to materiał jednolity, który oddycha całą swoją powierzchnią, stwarzając roślinom naturalne warunki do rozwoju i zapobiega ich gniciu. Agrowłóknina  chroni rośliny przed niskimi temperaturami i wysuszającym wiatrem, szczególnie w bezśnieżne zimy. 


Zimowe agrowłókniny dostępne na rynku

BRINKMAN

Agrowłóknina 23 jesienno-zimowa (gramatura 23g/m2).Podobna do agrowłókniny 19, ale dzięki nieco większej grubości chroni lepiej rośliny, dzięki temu możemy stosować ją jesienią. Zastosowanie: truskawki, cebula zimująca, por.

KIC-PAK

Folia perforowana. Służy do bezpośredniego okrywania roślin. W zależności od specyfikacji upraw wykonujemy różne rodzaje perforacji. Charakteryzuje się wysoką odpornością na rozrywanie. Zabezpiecza warzywa, owoce czy krzewy przed utratą wilgoci, przymrozkami i niskimi temperaturami, gwałtownymi opadami, uszkodzeniem przez gradobicie. Specyfikacja techniczna folii perforowanej: szerokość: od 3,00 do 6,40 m; długość: do ustalenia; barwa: transparentna; grubość: 60 mikronów lub 40 mikronów; stabilizacja UV (zapobiega szybkiemu starzeniu się folii); antyfog (zapobiega zaparowaniu folii).

POLPROTEX

Agrowłóknina zimowa Plant-Protex. Ma zastosowanie głównie zimą, ale również wczesną wiosną i późną jesienią. Zabezpiecza też rośliny przed działaniem mroźnych wiatrów, zwłaszcza w bezśnieżne zimy. Stabilizowana przeciw promieniom UV największą dawką koncentratu.

CENTERPLAST

Agrowłóknina Lutrasil. Bardzo dobrze chroni rośliny przed zimnym wiatrem i przymrozkiem, niweluje wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą. Jest bardzo wytrzymała, dzięki zastosowaniu wzmocnionego splotu włókien oraz nowatorskim stabilizatorom UV. Jej rozciągliwa i równomierna struktura włókien eliminuje tzw. fenomen bicia roślin podczas wiatru. Szeroki asortyment rozmiarów – do 28 m szerokości. Gramatura: 19 g/m2, 23 g/m2, 30 g/m2. 

AGRIMPEX

Agrowłóknina całoroczna Agro Marina MAX 21 g. To nowy produkt, wykonany w technologii Agro Marina (dzięki niej agrowłóknina zaraz po zastosowaniu przepuszcza wodę). Został stworzony, aby przez cały rok spełniać funkcję ochronną – latem chroni przed przegrzaniem oraz przed słońcem, zimą przed mrozem, a jesienią i wiosną przed wiatrem i nagłymi skokami temperatury.

GEOCOVER

Agrowłóknina P23. Do stosowania wiosną, jesienią oraz zimą. Wyróżnia ją gramatura, która gwarantuje dłuższą żywotność w porównaniu do cieńszych agrowłóknin. Ma najsilniejszy koncentrat UV. Brzegi każdej agrowłókniny powyżej szerokości 3,2 m są wzmacniane, aby uniknąć rozerwania. W procesie produkcji wykorzystywany jest innowacyjny sposób łączenia – szycie bądź zgrzewanie (nie klejenie), co zapewnia jej optymalną wytrzymałość. Doceniana jest przez plantatorów truskawek.

CERES INTERNATIONAL

Agrowłókniny o gramaturze od 19 do 50 g/m2. Najczęściej wybierane przez rolników są te 19 g i 22–23 g. Dobrze przepuszczają światło i zabezpieczają przed mrozem. Ich szerokość wynosi od 1,6 m do 16 m, przy długości 100, 250 i 500 m. Coraz częściej producenci stosują do okrywania zimowego grubszych agrowłóknin o gramaturze 30 g/m2. Taka gęstość ogranicza dostęp światła wiosną i może ograniczać szybki wzrost roślin, co może prowadzić do konieczności wymiany włókniny na wiosenną. Ciekawym rozwiązaniem jest okrywanie dwoma warstwami agrowłókniny o gramaturze 22 g/m2. 

Jaka jest różnica między agrowłókniną P-19 a P-23?

Oznaczenie P-19 oraz P-23 to inaczej grubość, czyli ile gramów waży jeden metr kwadratowy agrowłókniny. Jest to odpowiednio 19 oraz 23 g. Nie można jednoznacznie i precyzyjnie określić dokładnego czasu użytkowania agrowłókniny, ponieważ zależy on w dużej mierze od warunków atmosferycznych (przede wszystkim liczby słonecznych dni) oraz sposobu jej przechowywania (powinno się ją przechowywać w suchym i zacienionym miejscu). Można jednak założyć, że najczęściej włóknina P-19 wytrzymuje ok. 2–3 użycia, natomiast P-23 zwykle jedno użycie więcej, zakładając, że nie przebiegnie przez pole stado zwierząt, które bardzo często uszkadzaja agrowłókninę.

Marta Szyperek

Fot. Biernacik, Wójcik



24. kwiecień 2024 20:30