Uprawa warzyw

01 Wrzesień 2017

Koktajlowe do gruntu

Cytrynek Groniasty i Malinowy Smaczek to dwie interesujące propozycje pomidora o koktajlowych owocach, przydatne do uprawy polowej. Odmiany pochodzą z hodowli polskiej firmy Torseed Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa S.A. w Toruniu.

Podczas sierpniowego Dnia Pomidora w Śremie pod Poznaniem, obydwie te odmiany spotkały się z dużym zainteresowaniem ogrodników. Wyróżniały się zwłaszcza bardzo dobrym smakiem, co wykazały testy konsumenckie, przeprowadzane wśród uczestników spotkania.

Cytrynek Groniasty to odmiana wczesna o ciągłym typie wzrostu, przeznaczona do uprawy w nieogrzewanych tunelach, w polu przy palikach oraz do uprawy amatorskiej w pojemnikach – na balkonie, patio czy tarasie. W pojedynczym, nierozgałęzionym gronie osiągającym długość 60–70 cm, zawiązanych jest nawet do 65 owoców o średniej masie 15 g. Pomidory są cytrynowożółte i bardzo smaczne.

Malinowy Smaczek jest również dość wczesną odmianą, polecaną do uprawy pod osłonami nieogrzewanymi lub w polu, w miejscach osłoniętych. Rośliny wymagają cięcia i prowadzenia przy palikach. Malinowe, lekko wydłużone owoce typu cherry (średnia masa pojedynczego owocu wynosi 7-10 g), są zebrane w rozgałęzionych gronach. Cechuje je trwałość, brak skłonności do pękania i orzeźwiający, bardzo dobry smak. Z jednej rośliny można uzyskać 150-200 szt. pomidorów.  Odmiana jest tolerancyjna na choroby grzybowe i bakteryjne, przez co jest rekomendowana zwłaszcza do uprawy ekologicznej.

Oprócz odmian koktajlowych w ofercie firmy Torseed można znaleźć pomidory wielkoowocowe i malinowe. Spółka z Torunia oferuje ponadto nasiona kilkudziesięciu gatunków warzyw, kwiatów oraz ziół, z czego wiele odmian pochodzi z własnej, intensywnie utrzymywanej i rozwijanej hodowli.

am

 

Zobacz także więcej artykułów z tej kategorii

Facebook