StoryEditor

„Kołderka” biodegradowalna

27.02.2017., 10:58h
Plon roślin okrytych był wyższy od plonu pozostawionych w polu bez przykrycia nawet o 93%. Porównaj wyniki przezimowania roślin pod nowymi włókninami.

Oczekiwana przez konsumentów wysoka jakość warzyw wczesnych wymaga od producentów coraz bardziej przyjaznych środowisku metod uprawy. Do nich można zaliczyć osłony bezpośrednie stosowane wczesną wiosną i zimą. Szerokie zastosowanie w ogrodnictwie znajdują zwłaszcza włókniny polipropylenowe o masie 17–23 g/m2. Do okrywania warzyw jesienią i zimujących w polu służą włókniny grubsze – 30–50 g/m2.

W ramach projektów badawczych kierowanych przez Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych oraz Politechnikę Łódzką opracowano, wytworzono, a następnie testowano w Warzywniczej Stacji Doświadczalnej UR w Krakowie włókniny biodegradowalne, przeznaczone do okrywania cebuli i porów zimujących w polu. 

Cebula pod melt-blown

Doświadczenia wykonano w uprawie cebuli zimującej odm. Glacier, zbieranej wiosną na pęczki. Nasiona wysiano w jednym roku 21 sierpnia, a w drugim 17 sierpnia, w rozstawie 30  3 cm. Do osłaniania zastosowano włókniny z poliestru aromatyczno-alifatycznego IBPE 50 g/m2 i Bionolle 59 g/m2 o krótkich włóknach, opracowane i wykonane przez Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi oraz standardową agrowłókninę polipropylenową (PP 50 g/m2). 

Rośliny przykryto po trwałym ochłodzeniu 21 listopada i 11 grudnia (w następnym roku). Osłony zdjęto (kolejno w pierwszym i drugim roku doświadczenia) 6 kwietnia i 30 marca, a zbiór wykonano 14 maja i 1 czerwca. 

Temperatura gleby w okresie przykrywania roślin była najniższa w glebie nieosłoniętej. W pierwszym roku różnice średniej dobowej temperatury pomiędzy włókninami były niewielkie (0,2–0,3oC). Były one większe w drugim roku. Najwyższe średnie temperatury odnotowano pod włókniną IBPE.

Osłanianie cebuli w pierwszym roku wpłynęło na intensywniejszy wzrost roślin w stosunku do kontrolnych. Tam, gdzie zastosowano włókninę IBPE 50, rośliny miały najgrubszą szyjkę (1,8 cm) oraz cebule o największej średnicy (4,4 cm). Wszystkie przykrywane rośliny były wyższe i tworzyły cebule o większej średnicy. Osłanianie cebuli w drugim roku nie wpłynęło jednoznacznie na wzrost roślin i grubość szyjki. Średnica cebul była natomiast większa pod włókniną IBPE (3,8 cm). Wiosną, po stopieniu się śniegu zaobserwowano pękanie (wzdłuż rzędów) osłabionej mechanicznie po zimie włókniny Bionolle. Pękanie powodowały liście rozpoczynające wzrost. 

Pory pod spun-bonded

Rozsadę odmiany mrozoodpornej Kenton sadzono 8 lipca w pierwszym roku doświadczenia i 26 czerwca w drugim roku, w rozstawie 75  15 cm, na głębokość 13–15 cm. Była to rozsada „rwana”, o grubości ołówka. (...)

 

dr hab. Piotr Siwek prof. UR Kraków

Cały artykuł o biodegradowalnych włókninach przeczytasz w marcowym numerze Warzyw i Owoców Miękkich. Zachęcamy do zamówienia prenumeraty - kliknij tutaj

20. kwiecień 2024 03:06