Uprawa warzyw

Kujawskie centrum różyczkowania

Drastyczne niedobory wody nie mogły nie wpłynąć na jakość tegorocznych warzyw, w tym brokułów. Uczestnicy spotkania zorganizowanego w gospodarstwie rodziny Zielińskich w Brudnie (26 czerwca) zgodnie docenili prezentowany na polach brokułowy surowiec trochę nawet przetrzymany na polu ze względu na planowane spotkanie.

Odmiany od Syngenty

Przedstawiciele firmy Syngenta zaprezentowali w Brudnie kilka odmian posadzonych w dwóch terminach: 13 i 20 kwietnia. Była znana odmiana Monaco F1, ale również Batory F1, który zainteresował zgromadzonych ze względu na ciężar róży. Nie przerasta ona liśćmi, nie wytwarza róż bocznych, stanowiących stratę dla plantatora. Róże, mimo trudnego sezonu, prezentowały się bardzo dobrze, nie pożółkły i nie zbrązowiały.

Zaletą innej prezentowanej tu odmiany – SGD93733R F1 jest m.in. pokrój roślin – liście skierowane ku górze, umożliwiające łatwe przechodzenie wzdłuż rzędów roślin. Róże nie przerastają liśćmi.

Bardzo zbite róże z małym pączkiem tworzy odmiana SGD0002 F1. Jest wcześniejsza od Batorego. Można też sadzić ją gęściej.

Na Zachodzie jest już w obrocie 70-dniowa odmiana Beany F1. Róże mimo warunków zachowały zielone, nie przebarwione róże.

– W Hiszpanii doceniana jest odmiana Monflor F1, bardzo łatwa do różyczkowania. Sprzedawana z głąbikiem długości 5–6 cm, dzięki czemu uzysk różyczek z róż jest zadowalający.

Doradca Piotr Borczyński

– Rano na tej plantacji zanotowałem duże nasilenie tantnisia krzyżowiaczka – mówił Piotr Borczyński. Motyla widać dobrze, ale trzeba często bywać na polu. Należy wymieszać dwa pyretroidy o dwóch różnych substancjach czynnych (nie tylko dwóch różnych nazwach preparatów) i zastosować wczesnym rankiem, kiedy motyle nie są jeszcze bardzo ruchliwe.

Teraz podczas lub tuż przed zbiorami stosujcie środki o krótkiej karencji – SpinTor 240 SC (3 dni) lub Coragen 200 SC (1 dzień). Tantnisia znajdziemy na spodniej stronie liści, więc musi tam trafić środek dzięki większej ilości cieczy użytkowej, użyciu końcówek wirowych i zastosowaniu Protectora.

Zaraz będzie się pojawiać drugie pokolenie śmietki kapuścianej. Pułapki zapachowe na śmietkę trzeba przeglądać co drugi dzień. Progiem szkodliwości jest odłowienie 2 samic śmietki kapuścianej dziennie w okresie 2 kolejnych dni.

Od miesiąca na brokuły nalatują szkodniki rzepaku – słodyszek i inne chrząszcze – np. chowacze. Gdy róże mają około 1 cm trzeba zastosować Mospilan 20 SP z pyretroidem.

Pożółkłe dolne liście brokułów to efekt suszy lub miejscowego zalania (deszczowanie). Roślina w przypadku niemożności pobrania azotu wycofuje go ze starszych liści do młodych – stare żółkną. Rozwiązaniem jest zabieg – 100–150 kg/ha YaraMila Complex lub w tej samej dawce Unika Calcium.

Na stres

– Na tym polu zastosowano dwukrotnie XStress – przekazał Szymon Cieśliński z firmy Bioagris. Preparat hamuje żółknięcie róży. Nie ma karencji. Najlepiej go stosować na róże średnicy 5–6 cm w dawce 1,5 l/ha. W uprawie jesiennej drugi zabieg należy wykonać mniejszą dawką – 0,8–1 l/ha. Nie jest konieczny dodatek Protectora. XStress można mieszać z fungicydami i insektycydami.

W minionym roku Protector, zawierający naturalne woski uchronił w znacznym stopniu rośliny przed bakteriozą.

Przed sadzeniem brokułów jesiennych warto pamiętać o istnieniu preparatu VaporGuard, ograniczającego transpirację. Rozsadę jeszcze w multiplatach na godzinę przed sadzeniem w polu warto opryskać 1% VaporGuardem, zmniejszając jej więdnięcie.

Centrum różyczkowania

– Zawarliśmy z przetwórnią Oerlemans umowę na usługowe różyczkowanie brokułów – w pierwszym terminie na przerób plonu ze 130 ha, jesienią z 320 ha – stwierdził Damian Zieliński. Zielińscy zbudowali obiekt dzisiejszego centrum różyczkowania z płyty obornickiej 3 lata temu za ponad 600 tys. zł. Wszystkie urządzenia do różyczkowania to koszt 280 tysięcy.

Na miejscu w gospodarstwie mieszkają pracownicy. W czasie 12 godzin siłami 30 pracowników uzyskują 2800 ton różyczek.

Drugie centrum różyczkowania pracuje dla przetwórni Oerlemans w miejscowości Wonorze.

Katarzyna Wójcik

Galeria zdjęć

Kujawskie centrum różyczkowania

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure