StoryEditor

Nawożenie ogórków z Yarą

03.08.2020., 00:00h

Podczas Kłeckiego Dnia Ogórka, zorganizowanego przez naszą redakcję, GPW Chrobry i Wielkopolską Izbę Rolniczą, swoją ofertę zaprezentowała m.in. firma Yara.

Przybyli goście mogli ocenić program nawożenia ogórka na plantacji pana Zbigniewa Stajkowskiego z Grupy Chrobry. O odżywianie roślin od wielu lat dba tutaj firma Yara. Gospodarze są bardzo zadowoleni z tej współpracy, bo plony dochodzą nawet do 100 ton z ha.

Zastosowanie produktów firmy rekomendowali Michał Wojcieszek i Wojciech Kopeć. Przed siewem, doglebowo należy wysiać nawóz wieloskładnikowy, bezchlorkowy – YaraMila Complex, zawierający azot w dwóch formach (saletrzanej i amonowej) równomiernie uwalniany podczas wegetacji i fosfor w 20% w formie polifosforanowej, nieulegającej silnemu wiązaniu przez glebę.

Członków Grupy Chrobry nie trzeba przekonywać do fertygacji, bo ją praktykują, ceniąc m.in. za możliwość szybkiej zmiany żywienia roślin, jako reakcji na zmieniające się warunki.

Teraz w trakcie owocowania ogórek jest nawożony Kristalonem Czerwonym i Calcinitem. Kristalon Czerwony zawiera polifosforany, ważne tutaj szczególnie ze względu na wysokie pH (około 8) wody.

- Wybitną korzyścią tego rozwiązania jest zawartość fosforu w formie polifosforanowej. Taki fostor działa nawet w przypadku „trudnej wody”– wyjaśniał Wojciech Kopeć.

W maju ze względu na niewielkie różnice temperatur rośliny, nie tylko ogórka, zachowywały się generatywnie. Wytworzyły mało liści, a to nie sprzyja wykarmieniu wysokiego plonu.

- Dlatego dajemy dodatkowe dawki Calcinitu, a później część tego nawozu zastępujemy zawierającym magnez Krista Mag. Pamiętajmy, że Krista Mag można mieszać z Calcinitem w dowolnej proporcji – wyjaśniał ekspert Yara.

Skróceniu międzywęźli (większej liczbie ogórków na metrze bieżącym pędu) służy zastosowanie nawozu YaraVita Actisil.

W uprawie ogórka można też stosować KristalonTM Vega i KristalonTM Gena, zawierające fosfor w formie Super FK, rozpuszczalnej w wodzie i dostępnej dla roślin w każdych warunkach. Sprzyja ona rozwojowi systemu korzeniowego i zachowaniu czystości systemu irygacyjnego.

- Nawozy Yary pokazują swoje możliwości w trudnych sezonach, z jakimi mamy doczynienia obecnie – mówił Michał Wojcieszek

Katarzyna Wójcik

24. kwiecień 2024 03:35