Uprawa warzyw

Nowe rasy mączniaka

Dwie nowe rasy Bremia lactucae: Bl: 34EU i Bl: 35EU zidentyfikowane i oznaczone w Europie.

Międzynarodowa Rada Badawcza Bremia w Europie (International Bremia Evaluation Board Europe – IBEB – EU) przeanalizowała setki izolatów Bremia wykrytych w europejskich uprawach sałaty w 2016 i 2017 r. Większość izolatów należała do ras lokalnych. Tylko dwie rasy mogły rozprzestrzenić się na duże odległości i na inne uprawy sałaty. Otrzymały one oznaczenia Bl: 34EU i Bl: 35EU.

Bremia lactucae, sprawca mączniaka rzekomego na sałacie, charakteryzuje się wysoką zmiennością genetyczną. Na jednym polu może równocześnie występować kilka ras. Członkowie Rady IBEB – EU w listopadzie 2017 r. w Paryżu zbadali 1020 izolatów B. lactucae wykrytych w Europie w 2016 i 2017 r. W 2017 r. najbardziej rozpowszechnioną rasą była Bl: 33EU – obecna w 17% próbek. Inne rasy – Bl: 29EU, Bl: 31EU czy Bl: 32E – wykryto rzadziej.

Wiele z izolatów należało do nowych ras, w większości o zasięgu regionalnym. Jednak dwa izolaty wykryte już w latach ubiegłych rozprzestrzeniały się na większą skalę. Wzorce wirulencji wykryto w 25% wszystkich izolatów.

W kwietniu 2018 r. Rada IBEB –EU oznaczyła następujące dwie rasy: Bl: 34EU (EU-C 54-15-01, izolat NL15-073) i Bl: 35EU (EU-C 62-15-06, izolat 480).

Bl: 34EU jest szeroko rozpowszechniona w Europie i występuje we Francji, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Skandynawii.

Bl: 35EU występuje głównie we Francji, ale rozprzestrzenia się na część południową Holandii i Wielkiej Brytanii i południowo-zachodnią część Niemiec. Tę rasę można opisać jako bardziej agresywny wariant Bl: 33EU, zdolny pokonać źródła dodatkowej ochrony i rozprzestrzeniający się na te same obszary.

Izolaty o znaczeniu jedynie miejscowym stwarzają poważne problemy. Ich różnorodność sprawia, że oficjalne oznaczenie wszystkich istotnych izolatów Bremia staje się skomplikowane. Wydaje się, że tendencja do lokalnych epidemii ma związek z pomyślnym wprowadzaniem coraz większej liczby genów odporności przez firmy zajmujące się produkcją roślin. Rada podkreśla, że uprawa odmian sałat odpornych na oznaczone rasy Bl: 16-35EU, nie jest pełnym zabezpieczeniem przed Bremia. Stosowanie fungicydów, szczególnie na wczesnym etapie wegetacji, zapewnia dodatkową ochronę odpornych odmian sałaty, która pomoże zapobiec rozwojowi nowych ras Bremia. Usuwanie resztek roślin, w tym porażonych, ograniczy rozprzestrzenianie się choroby w uprawach sałaty.

W skład IBEB – EU wchodzą przedstawiciele holenderskich i francuskich stowarzyszeń przedsiębiorców, zajmujących się produkcją nasion, Plantum NL i UFS, a także niezależnych organizacji GEVES/SNES i Naktuinbouw. Radę IBEB wspiera grono badaczy Bremia z całej Europy. Hodowcy odmian sałaty Bejo Zaden, Enza Zaden, Gautier, Nunhems, Rijk Zwaan, Monsanto, Syngenta i Vilmorin reprezentują poszczególne stowarzyszenia przedsiębiorców.

Wszystkie oznaczone izolaty i nasiona uwzględnione w zestawie do wyznaczania odmian EU-C są dostępne w GEVES/SNES (Francja) i w Naktuinbouw (Holandia).

msz

źródło: materiały prasowe

Zdjęcia do artykułu

Mączniak K. Wójcik
Mączniak K. Wójcik

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure