Ważne informacje

Uprawa warzyw

Od razu lepiej

– Niejeden z nas musiał letnie brokuły stalerzować. Teraz (koniec września) jest wreszcie chłodniej i róże kalafiorów i brokułów mają dobrą jakość – mówili fachowcy od warzywnych róż z Bruków Unisławskich. Teraz czekają na trochę ciepła i deszczu, żeby rośliny z późniejszych terminów sadzenia zaczęły rosnąć.

U gospodarza

Jakość kalaforów i brokułów na polach Mariusza Momota – gospodarza spotkania budziła podziw. Na potrzeby spotkania plantator obsadził hektar pola odmianami z firmy Syngenta. W 56-hektarowym gospodarstwie ma 25 ha kalafiora, po 15 ha letniego i jesiennego brokułu, 5 ha cebuli (Banko – ustalona w typie hiszpańskim i Rijnsburger 5) oraz 2 ha dyni olbrzymiej odmiany Bambino.

Na 14 ha rośnie standard dla przetwórni – kalafior Giewont F1, na 10 ha również uznany David F1. Połowę brokułowego areału Mariusz Momot obsadza odmianą Monaco, resztę przeznacza dla odmian Lord F1 i ostatnio również Titanium F1. Połowę zapotrzebowania na rozsadę pokrywają z własnej produkcji. Resztę kupują.

– Różyczkujemy ręcznie i maszynowo u siebie – mówi właściciel. Nie robimy usługi. Cebulę do tej pory obieraliśmy ręcznie, ale teraz czekamy na maszynę.

– Mamy kontraktacje z chłodniami GreenYard, Eldom Grudziądz, Iglotex Grudziądz i Oerlemans.

Bioagris w brokułach

– Wielu producentów w tym sezonie przekonało się do opóźniającego przejrzewanie róż brokułów preparatu XSress – mówił Piotr Zajkowski z firmy Bioagris. Właściwe działanie jest uzależnione od terminu aplikacji – pierwszy raz, gdy róże mają średnicę 5 cm, drugi po 10 dniach – określił Zajkowski. O inne określenie pokusił się Marek Zieliński z firmy Syngenta – róża jak kieliszek, potem, jak szklanka.

Firma Bioagris zaleca stosowanie w uprawach brokułów protektanta i adiuwanta Protector. W ciągu godziny od zabiegu, w świetle dziennym, Protector polimeryzuje, wiążąc środki ochrony roślin czy nawozy dolistne na powierzchni roślin. Zabezpiecza również rośliny przed wnikaniem bakterii. Ostrzega równocześnie przed stosowaniem adiuwantów, niszczących warstwę wosku na roślinie.

Propozycje Syngenty

Rekomendacją dla odmian kalafiorów i brokułów są pola gospodarza spotkania.

 – Zostawiam etykiety z nazwami odmian na polu Mariusza Momota, żebyście mogli zaglądać na gościnne pole gospodarza i obserwować nasze odmiany w praktyce – zachęcał Marek Zieliński.

kw

Zdjęcia do artykułu

Gospodarze spotkania – Mariusz Momot z żoną Darią i synkiem Filipem
Almagro F1
Andromeda F1
Beachy F1
Monclano F1
Monrello F1
SG93733R

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure