Uprawa warzyw

Ogórki do najwcześniejszych nasadzeń

Firmy Seminis oraz Lidia Horti Logistic zorganizowały spotkanie dla producentów warzyw szklarniowych, aby zaprezentować wczesnowiosenną uprawę ogórka partenokarpnego SV3506CV F1. Spotkanie odbyło się 9 kwietnia w gospodarstwie Żanety i Janusza Maciaszków w Kolonii Kokanin pod Kaliszem.

Marcin Piechota, reprezentujący markę Seminis przekazał informacje na temat odmiany SV3506CV F1 oraz specyfiki jej uprawy. Jak podkreślił, nowa odmiana zdecydowanie różni się owocami oraz sposobem uprawy od dominującej dotychczas w tym segmencie, znanej producentom Mirabelle F1. Mieszaniec SV3506CV F1 pozwala  na uzyskanie znacznych oszczędności – głównie na nawożeniu i robociźnie – dodatkowo dając wyższą wydajność niż odmiany starego typu.

Oprócz wysokiej tolerancji na niedobory światła, głównymi atutami nowej odmiany są: duża zdolność plonotwórcza, wysoka jakość owoców i mniejsza pracochłonność. Odmiana nie wymaga tak dużej liczby zabiegów pielęgnacyjnych, jak np. Mirabelle F1. Prace ograniczają się do okręcania roślin, podrywania liści i zbioru owoców. Nie ma potrzeby usuwania pędów bocznych, gdyż za 1, 2 węzłem one same kończą wzrost. Co więcej, warto je pozostawić, gdyż pozostawione podnoszą plon ogólny z uprawy – nawet o 30%.

M. Piechota podkreślił, że nowe odmiany ogórków partenokarpnych marki Seminis potrzebują niższego, bardziej zrównoważonego nawożenia. Uprawę należy prowadzić przy niskim EC pożywki.  Aby uzyskać owoce wysokiej jakości EC pożywki powinno utrzymywać się na poziomie 1,8-2 mS/cm. Przy zbyt dużym zasoleniu podłoża (powyżej 4 mS/cm) roślina nie jest w stanie wykarmić wszystkich owoców i następuje zrzucanie zawiązków.

Owoce nowego mieszańca cechują się lepszym wyrównaniem, większą twardością i wyższą masą w stosunku do odmiany Mirabelle F1. Mają silniejszą brodawkę i ciemniejszy kolor, co jest aktualnie bardzo pożądane na rynku.  Dzięki twardości i wysokiej zawartości suchej masy owoce są trwałe, co również jest obecnie bardzo pożądanym parametrem. Podczas spotkania można było przyjrzeć się owocom – na roślinie oraz już zebranym. Pokazano także owoce innych odmian ogórka marki Seminis, producenci mogli więc porównać nową odmianę z pozostałymi oferowanymi pod tą marką

am

Galeria zdjęć

Ogórki do najwcześniejszych nasadzeń

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure