StoryEditor

Opłacalność fasoli szparagowej

26.07.2016., 10:37h
Ile powinien kosztować kilogram fasoli szparagowej by uprawa przynosiła zysk? Czy obecne ceny gwarantują zarobienie godziwych pieniędzy?

Fasolę na obiad jada prawie każdy, ale mało kto ją zaprawia. W handlu detalicznym kupujemy jednorazowo najczęściej 1-2 kg tego warzywa. Sprzedaż jest zatem bardzo rozdrobniona i potrzeba wielu klientów by "upłynnić" chociażby 100 kg tego warzywa w "detalu".

Cena fasoli szparagowej

Ceny fasoli szparagowej są bardzo zróżnicowane. Na początku sezonu fasola spod osłon kosztuje nawet 30-40 zł/kg. W miarę upływa czasu cena spada, spada, spada... Tegoroczne minimum jakie widziałem w sklepie wynosił 1,99 zł/kg. Fasola wyglądała jednak jakby była zerwana przynajmniej tydzień wcześniej. Jeśli chodzi o świeże warzywo to na targowisku spotkałem się z ceną 3 zł/kg. Cenę ten wystawił producent, którego warzywa odznaczają się wysoką jakością, są po prostu smaczne. Czy taka cena gwarantuje jakikolwiek zysk?

Pracochłonność zbioru

Każdy kto zrywał fasolę, wie jak pracochłonna jest to praca. Wykonuje się ją w niezbyt wygodnej pozycji, dlatego brakuje chętnych na zarabianie pieniędzy w ten sposób. Na zapłacenie pracowników trzeba przeznaczyć około 50% kwoty uzyskanej ze sprzedaży. Oczywiście zysk zależy głównie od ceny uzyskiwanej przez producenta. Jeśli pracownik zbiera 6 kg/h, a płacimy mu 10zł/h wtedy, przeliczając, za zebranie 1kg trzeba zapłacić prawie 1,7 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt nasion, siewu, odchwaszczania, nawadniania..... 

Za 3 zł/kg przy zbiorze ręcznym jest to po prostu nieopłacalne. Granicą są 4 zł/kg, wtedy zysk jest niewielki, ale jest. Przy sprzedaży hurtowej cena ta jest do przyjęcia, ale przy sprzedaży detalicznej korzyści są wątpliwe i raczej majątku na fasoli szparagowej nie zbijemy.

Co można zrobić, by uprawa ta dała satysfakcjonujący wynik finansowy? Po pierwsze wybrać odmianę, która będzie miała dosyć duże strąki, ale będzie przy tym smaczna. Po drugie zrywać często młodą fasolę, bez łyka. To gwarantuje, że klienci po nią wrócą i będą gotowi zapłacić parę groszy więcej...

Na suche ziarno

A fasola na suche ziarno? O tym jak ją produkować przeczytacie w sierpniowym numerze naszego miesięcznika. Ponadto świetnie zilustrowane choroby fasoli szparagowej pozwolą Wam na bezbłędne rozpoznanie patogenu. 

26. kwiecień 2024 15:28