StoryEditor

Pokaz odmian papryki

31.08.2016., 10:41h
Firma HM.Clause wraz z Agrosimex, Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski i Koppert 13 sierpnia w gospodarstwie Andrzeja Krzywkowskiego (Potworów) zorganizowała pokaz odmian papryki. 

Pan Andrzej uprawia paprykę od ponad 20 lat, obecnie na 1,3 ha. Większość obiektów stanowią tunele starszego typu, od kilku lat coraz większą powierzchnię zajmują tunele zblokowane. Gospodarz sam produkuje rozsadę, w tym roku na miejsce stałe posadził ją 25 kwietnia – 5 maja w zagęszczeniu 720 roślin na tunel (32 × 8 m). Pierwsze czerwone owoce zbierano w połowie lipca.

Główną odmianą papryki typu blok uprawianą w gospodarstwie są: Murano F1 – o dużych i ciemnoczerwonych owocach (250 g) oraz Chouca F1 – o jeszcze większych owocach (do 280 g) i stabilnym plonowaniu w różnych warunkach termicznych. – Muriel F1 to nowa odmiana, w sprzedaży komercyjnej od 2 lat – mówi Sławomir Mechacki, specjalista z firmy HM.Clause. W kolekcji odmian papryki – Wzbudza zainteresowanie klientów, gdyż jest podobna do popularnego Salomona, ale od niego wcześniejsza. Owoce są wyrównane, ładnie wybarwione. Rośliny plenne, o średnim wigorze, dobrze okrywają owoce, ale ich nie zakleszczają. Z odmian o żółtych owocach do uprawy w tunelu foliowym oraz w otwartym gruncie, firma proponuje odmianę Solanor F1. Rośliny średnio wczesne wyróżniają się dużą tolerancją na Fusarium. Tylko do produkcji w tunelu polecana jest Destello F1 – wcześniej wchodząca w okres owocowania, bardziej plenna. Firma HM.Clause od lat specjalizuje się w hodowli odmian papryki stożkowej. – W Polsce uprawa tego typu odmian jest jeszcze niszowa, jednak może być dobrym urozmaiceniem. – Corinto F1 i Lipari F1 określamy jako typ kulinarny – owoce mają cienką ścianę i małą komorę nasienną, nadają się do faszerowania – mówił Mechacki. Uspeh F1 i Redkan F1 to propozycje do sprzedaży na rynku warzyw świeżych oraz w supermarketach. Owoce Redkan wyróżniają się grubszą ścianą, masą i wyrównaniem, a rośliny plennością. msz

26. kwiecień 2024 03:24