Uprawa warzyw

Pola z ozimą 25 maja

Cebula ozima przetrwała zimę w sposób bardzo zróżnicowany. Na jednych polach jest dobra obsada, inne są “przestrzelone”, niektóre zaorano. Są też takie, które mogą uchodzić za plantacje nasienne – zjarowizowały w dużym procencie.

Odmiana Hielo to wczesna odmiana ozima o białej łusce. Nadaje się zarówno na wczesne zbiory pęczkowe, jak również do obierania latem. Polecany jest jej wysiew w okresie 10–15 sierpnia.
Odmiana Wolf F1 to odmiana średnio wczesna. Zalecany termin siewu przypada między 10 i 20 sierpnia. Tworzy cebule z jasnobrązową łuską. Zbiór cebul przypada na koniec maja i początek czerwca.
Zdjęcia pochodzą z pól w powiecie rawickim. Odmiana Hielo wysiana 15 sierpnia ma tutaj słabą obsadę. W tym samym czasie gospodarz wysiał odmianę Wolf F1, prezentującą się teraz zadowalająco. Na zdjęciu, na pierwszym planie Hielo, z tyłu Wolf F1.
Fot. 2. prezentuje plantację posianą 10 sierpnia. Ponad 80% roślin zjarowizowało. Gospodarz nie chciał zdradzić nazwy tej odmiany.
Na roślinach cebuli ozimej jest już Stemphylium i alternarioza (fot. 3., 4.).
Pierwsze objawy Stemphylium na cebuli z siewu wiosennego były widoczne na plantacjach już około 10 maja. Przeciw Stemphylium na cebuli z siewu wiosennego stosuj: Luna Experience 400 SC w dawce 0,5 l/ha, Nordox 75 WG (od fazy 4 liści) w dawce 1,33 kg/ha, Signum 33 WG w dawce 1 kg/ha.

kw

Zdjęcia do artykułu

cebula ozima
cebula ozima
cebula ozima
cebula ozima

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure