Uprawa warzyw

Pomidorowe grupy razem

– Pomidory są doskonale odżywione i zdrowe – mówili zgodnie uczestnicy spotkania polowego. Ale już trzeba włączać ochronę przeciw zarazie ziemniaka. Warunki sprzyjają presji patogenu.

Po raz pierwszy polowe spotkanie pomidorowe w ramach Agro Akademii BASF było dedykowane jednocześnie trzem wielkopolskim grupom pomidorowym, a odbyło się na polu państwa Chudziaków (SGP Pudliszki z prezesem Witoldem Szpurką). Goście – plantatorzy z kotlińskich ZPOiW Pomwitrus z prezesem Krzysztofem Szyszką i WZPOiW Wielkopolanie z prezesem Kazimierzem Jakóbczakiem  z aprobatą oglądali poletka i plantację pokazową kolegów po fachu z Pawłowa (gmina Jutrosin). Nie kryli pochwał dla jakości utrzymania plantacji w końcu czerwca.

Hazera poleca

Małgorzata Zadura z firmy Hazera zainteresowała obecnych dwoma odmianami – Edimar F1 i Scooter. Edimar F1 to odmiana wczesna, przeznaczona do zbioru kombajnowego. Owoce osiągają masę 60–80 g. Dojrzewają całymi gronami i łatwo odchodzą od szypułki. Polecana szczególnie do produkcji koncentratu.
Odmiana Scooter, (Rover, ISI 31060 F1) tworzy duże i atrakcyjne owoce, więc oprócz jej głównego przeznaczenia do przetwórstwa, może być również oferowana na rynek warzyw świeżych. Nadaje się do zbioru mechanicznego. Zaleca się sadzenie 25 000 roślin/ha. Owoce można konserwować w całości lub mrozić.

HM Clause przedstawia

Oprócz znanych od lat standardów Maciej Rakocy zademonstrował poletka z nowościami, m.in.: CLX38203 F1, Zeplin F1. CLX38203 F1 to odmiana o dużych owocach w typie Rediany F1. Zeplin F1 tworzy owoce o masie 110–120 g, dobrze wybarwione również wewnątrz. Przeznaczone do konserwowania w puszkach. W Turcji to one są wybierane do suszenia.

Nawożenie wg Adob

– Z każdą toną plonu wynosicie z pola np. 3 kg wapnia, trzeba te ilości do gleby zwrócić – mówił Włodzimierz Prus. Nawożenie należy dostosować do faz rozwojowych roślin i zapewnić równowagę między rozwojem wegetatywnym i generatywnym roślin. Teraz podczas kwitnienia i tworzenia owoców warto dokarmiać pomidory dolistnie fosforem, borem i żelazem (Adob ProFit 10-40-8 + mikro 3–5 kg/ha, Adob Bor lub Solubor i Adob Fe IDHA – po 1 kg/ha).
Przeciwdziałając suchej zgniliźnie wierzchołkowej owoców, aż do zbioru zaleca się stosować chelat Adob Ca IDHA w dawce 1 kg/ha. Nasz wpływ na wartość Brix może polegać na dokarmianiu potasem i mikroelementami (Adob ProFit 4-12-38 + mikro w dawce 3–5 kg/ha).

Zagrożenie zarazą

Do trzeciej dekady czerwca pogoda sprzyjała roślinom pomidora. Zagrożeniem mogła być jedynie alternarioza (chłodne noce). Teraz pogoda sprzyja rozwojowi zarazy ziemniaka.
– Pamiętajmy, że środki kontaktowe są zmywane przez deszcz, a nowo powstające liście nie są chronione – przypominał Maciej Wita z firmy BASF. Podczas kwitnienia można zastosować Cabrio Duo 112 EC w mieszaninie z innym fungicydem. Z kolei na pomidory zapalone dobrym rozwiązaniem jest Signum 33 WG.
– W tej fazie rozwojowej pomidora stosujmy 500 l wody/ha, na rośliny większe – 700 litrów – mówił. Nie róbmy zabiegów na rośliny mokre.
Z myślą o zarazie teraz warto zastosować Orvego 525 SC, ale występują niedobory podaży tego środka. Maciej Wita zapowiedział też wprowadzenie za rok nowego rozwiązania w zwalczaniu zarazy ziemniaka.

Na poletkach w Pawłowie

Jutrosz, Scooter, Chrobry, Mieszko, Malinowy Bosman, Lambert, Hapynet, Bobcat, Chibli, Ulisse, Asterix, Miceno, Firmus, Durpeel, Wasco, UG Supera, Likobol, UG 124, Early Fire, Hypack (UG 26614), UG 15908, Primopeel, Debut, Sunshine, Docet, SV5197TP, Herdon, Sentosa, SV8840TM, Albarossa, Leonerosso (CRX 71149), Red Brillar, CRX 71123, Roccia, Flender (CRX 71136), E15M. 70077, E15M. 70084, E15M. 70088, Achiko, Red Morning, CLX 38286, Zeplin, CLX 38253, Red Bounty, Zafra, CLX 38322, Peroro, CLX 38271, CLX 38203.

Katarzyna Wójcik

Galeria zdjęć

Pomidorowe grupy razem

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure