Ważne informacje

Uprawa warzyw

Pomidory klasy premium

Janusz Gajzler z firmy Hazera, podczas szkolenia zorganizowanego przez tego hodowcę jesienią br. w Żelechowie (woj. mazowieckie) przedstawił kilka odmian pomidora do uprawy pod osłonami, wyróżniających się wysoką jakością. Owoce tych mieszańców świetnie nadają się do tego, aby je oferować jako towar klasy premium. Jedną z przedstawionych odmian była Rosamunda F1 o niezwykle oryginalnych, malinowych owocach w typie bawole serce. 

Jak przekazał J. Gajzler, w ciągu ostatnich 10 lat na polskim rynku zauważalny jest wyraźny wzrost areału produkcji pomidorów malinowych. Zwiększona podaż wpłynęła na spadek cen i „spłaszczenie” różnicy między cenami pomidorów malinowych a czerwonych. Pomidory malinowe nadal jednak pozostają droższe od klasycznych, czerwonoowocowych. Należy jednak podkreślić, że w uprawie odmian malinowych uzyskuje się niższe plony w porównaniu z tradycyjnymi odmianami o owocach czerwonych.

Sposobem na podniesienie opłacalności produkcji pomidorów malinowych może być oferowanie ich jako produkt premium. Firma Hazera oferuje kilka odmian, które świetnie się nadają do tego typu produkcji. Jedną z nich jest Rosamunda F1 o dużych (160-250 g), malinowych owocach w typie bawole serce. Podstawowe cechy tej odmiany, sprawiające, że wyróżnia się ona zdecydowanie na tle innych pomidorów malinowych, to: niepowtarzalny kolor, oryginalny kształt i wyjątkowy smak. Odmiana jest przeznaczona do uprawy przedłużonej w szklarniach i tunelach foliowych, z sadzenia od początku lutego. Hodowca zaleca szczepienie roślin oraz regulację liczby owoców w gronach i usuwanie kwiatów staśmionych (tzw. królewskich), co pozwoli uzyskać wyrównanie i najwyższą jakość.

am

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure