StoryEditor

Praktycznie – bez strat

24.09.2015., 10:04h
Wiele wskazuje na to, że w wyniku tegorocznej suszy każdy kilogram zebranych warzyw będzie na wagę złota. Co zrobić, aby ograniczyć straty przechowalnicze do minimum? Oto zbiór praktycznych porad.

Długotrwała susza negatywnie wpływa nie tylko na wysokość plonów, ale także na ich trwałość przechowalniczą. W czasie upalnych, bezdeszczowych sezonów cebule wykształcają cienką, słabą łuskę. Są przez to bardziej podatne na choroby rozwijające się w przechowalni i uszkodzenia mechaniczne w czasie zbioru i konfekcjonowania. W uprawach warzyw kapustnych częściej występują zaburzenia fizjologiczne związane z przewodzeniem wapnia, np. wewnętrzne brunatnienie brzegów liści tzw. tipburn. Upały i susza w okresie zbiorów mogą także zaszkodzić marchwi i selerom, które zbierane w niepełnym turgorze, będą szybko wysychać w chłodni, a także wszystkim warzywom zbieranym kombajnem – zbrylona ziemia mocniej uszkadza zgrubienia buraków czy bulwy ziemniaków, są więc bardziej podatne na choroby przechowalnicze.

O trwałości przechowalniczej cebuli warto pomyśleć już na początku okresu wegetacyjnego. Dokarmiane roślin cynkiem od fazy 3–4 liści wpływa korzystnie na grubość łuski. Cebule są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, co przekłada się na ich trwałość i odporność na choroby. Ważne jest też utrzymanie zdrowotności plantacji, w szczególności zabezpieczenie roślin przed fuzariozą i bakteriozami. Więcej w najnowszym numerze WiOM 10/2015, s. 45-47. Agnieszka Majewska

16. kwiecień 2024 22:56