Uprawa warzyw

Profesjonalnie o cebuli

23 stycznia w Święcicach pod Warszawą odbyła się Międzynarodowa Konferencja Cebulowa. Jej organizatorami były firmy Bayer, Seminis, Yara oraz TeeJet. Głównymi tematami poruszanymi przez prelegentów z Europy były: aktualna sytuacja w imporcie i eksporcie cebuli, trendy w uprawie, kierunki zbytu, rynek w Holandii, Niemczech i na Ukrainie.

Hans Christoph Behr z firmy Ami mówił o trendach na europejskich i światowych rynkach. W większości krajów europejskich w 2018 r. areał uprawy cebuli był mniejszy niż w 2017 r. Na ograniczenie plonów wpływ miała susza. W Holandii i Hiszpanii co roku są one na podobnym poziomie, ale w ubiegłym sezonie w Holandii były bardzo niskie – 860 tys. t, natomiast w Hiszpanii wysokie – 1 430 tys. ton. Aktualnie w Europie stany magazynowe cebuli są bardzo małe.

O rynku cebuli mówili także inni zagraniczni goście Bas Bouhuijzen (Holandia) oraz Igor Tarushin (Ukraina). Mariusz Kąkol z firmy Seminis przekazał informacje o odmianach cebuli pod konkretne przeznaczenie np. Rockito F1 wyróżnia się bardzo dużą twardością i plennością. Wojciech Kopeć z firmy Yara zwracał uwagę na prawidłowe nawożenie cebuli i jej wrażliwość na chlorki. Radosław Suchorzewski (Bayer) opowiedział o nowo zarejestrowanym herbicydzie do ochrony cebuli – Bandur 600 SC. Paweł Falkenstein z firmy TeeJet wyjaśniał, jak właściwie dobrać rozpylacze w ochronie cebuli.

msz

Zdjęcia do artykułu

Konferencja cebulowa
Z lewej - Radosław Suchorzewski (Bayer) i Paweł Skrzynecki (Seminis).
Konferencja cebulowa
Konferencja cebulowa
Hans Christoph Behr (Niemcy)
Bas Bouhuijzen (Holandia)
Paweł Falkenstein
Igor Tarushkin (Ukraina)

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure