Uprawa warzyw

Wielkopolska Agro Akademia

Słońce coraz wyżej. Pola wzywają właścicieli. W Łaszkowie pod Kaliszem jedno z ostatnich szkoleń zimowych, wieńczące edukacyjne starania wielu firm na tegoroczny sezon.

Fot. Wójcik

Dopełnić obowiązku

Iwona Remiszewska reprezentująca kaliską delegaturę PIORiN zwróciła się do producentów ziemniaka (sadzeniaka, ziemniaków jadalnych i przemysłowych) z przypomnieniem o konieczności wpisu do rejestru przedsiębiorców (sprzedających ziemniaki do hurtowni i na giełdy) prowadzonego przez WIORIN. Do rejestru wpisane winny być również podmioty zajmujące się obrotem ziemniakami, tj. dystrybutorzy. Zwolnieni z obowiązku wpisu do rejestru są producenci, którzy produkują ziemniaki przeznaczone w całości na własne potrzeby. Od tego roku wpis do rejestru jest bezpłatny (do tej pory był to koszt uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 10 zł). Jeśli podmiot w danym roku nie będzie uprawiał ziemniaków, informuje o tym WIORIN na piśmie do dnia 30 kwietnia danego roku. Prelegentka przedstawiła zasady przemieszczania ziemniaków do krajów UE (ziemniaki muszą być zaopatrzone w zaświadczenie) i krajów trzecich (ziemniaki muszą mieć świadectwo fitosanitarne). Równocześnie przestrzegła przed dużo wyższymi karami administracyjnymi (2000–12 500 zł) za wprowadzanie do innych państw członkowskich ziemniaków nie zaopatrzonych w wymagane dokumenty.

Zapowiedziała też wejście w życie – od 14 grudnia 2019 r. – nowych rozporządzeń Unii Europejskiej w zakresie zdrowia roślin. Rozszerzony zostanie zakres rejestracji oraz paszportowania. Rejestracji będzie podlegał każdy „podmiot profesjonalny”. Więcej o tym za miesiąc w numerze 6/2019 miesięcznika WiOM.

Nowości od HM.Clause

Maciej Rakocy przedstawił kalafiorową ofertę firmy. Bestselerem nazwał odmianę Raft o wyjątkowo uniwersalnym zastosowaniu – na rynek warzyw świeżych w różnych terminach uprawy i dla przemysłu (zbiór od połowy września). Doskonale kryje róże 110-dniowa odmiana Naruto, dzięki czemu tworzy białe róże bez pomocy ludzkiej.

Z kapust głowiastych białych uniwersalna jest odmiana Bravo – średnio wczesna, przeznaczona na rynek warzyw świeżych oraz do kiszenia w takim terminie. Standardem do kiszenia jesiennego i przechowywania do marca jest Brigadier.

Z selerów warto zwrócić uwagę na 130-dniową odmianę Torpedo, długo się przechowującą, przeznaczoną na tzw. świeży rynek oraz do przetworzenia. Korzeń typu flakkee tworzy marchew odmiany Muleta. Jest mocno wybarwiony – i kora, i rdzeń, bez tendencji do zielenienia. Odmiana jest przeznaczona na soki, mrożoną kostkę oraz susz. Firma zleciła badania tej odmiany ZDOO w Lućmierzu, które wykazały wyższą plenność Mulety w stosunku do kontroli (plon całkowity i plon handlowy). Ponadto Muleta miała o prawie 20% więcej beta-karotenu w korzeniach, a zgromadziła 9 razy mniej azotanów.

Karencja – Dagonis®

Warto też zwrócić uwagę na pozostałości substancji aktywnych nowego fungicydu Dagonis®. W uprawie pomidora, w której Dagonis jest najbardziej skuteczny przeciw alternariozie, po upływie 5 dni od zabiegu pozostałości Xemium® są na poziomie 25% NDP (najwyższych dopuszczalnych poziomów). W uprawie kalafiora już 12 dni po zabiegu pozostałość Xemium jest niższa od 33% NDP. Zawartość drugiej substancji aktywnej – difenokonazolu spada w przypadku pomidora, marchwi, sałaty, kapusty i kalafiora poniżej 33% NDP najpóźniej (w przypadku kapusty) po dwóch tygodniach od zastosowania. Karencję wyliczono na: 14 dni dla kapusty, pora, sałaty, rukoli i cykorii w gruncie, 7 dni – dla marchwi, groszku, karczocha i fenkułu i tylko 3 dni dla warzyw dyniowatych i psiankowatych, a dla truskawki – 1 dzień.

Stanisław Zabarski i Maciej Wita otwierają Agro Akademię.

Maciej Wita (od lewej na zdjęciu, po prawej Stanisław Zabarski) poinformował również o wprowadzeniu przez firmę Basf biodegradowalnych folii rolniczych ecovio®.

Polecane przez Bejo

Warto wiedzieć, że firma Bejo ma w ofercie mieszańcową odmianę pietruszki Arctica. Jako poplon można uprawiać marchew Bermuda o 104-dniowej wegetacji. Dużą zawartością betaniny charakteryzuje się odmiana Bettollo buraka ćwikłowego. Ciekawy jest burak o białym miąższu zgrubienia – Avalanche i Boldor – na przekroju żółtopomarańczowy. Z selerów uwagę zwracają bardzo wczesna Yara i 143-dniowa Alicia, obie przeznaczone na rynek warzyw świeżych i do przetwórstwa.

Z kapust warto wypróbować 100-dniową odmianę Cyclone, której główki z nasadzeń poplonowych można przechować do końca marca. Odmianą późną jest Kaluga (124 dni). Przeznaczona do zagęszczonych nasadzeń, tworzy kuliste, zbite główki.

Bardzo długą łodygę rzekomą tworzy por Bowler, przeznaczony do zbiorów letnio-jesiennych, tolerancyjny na jarowizację.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure