Uprawa warzyw

Zagrożenie chorobami

Występujące w ostatnich dniach opady deszczu spowodowały wezbranie rzek i lokalne podtopienia. Takie warunki panują zwłaszcza w południowo–wschodniej Polsce. Mogą w związku z tym wystąpić zagrożenia chorobowe w uprawie.

Fot. Kania, Sobolewski, Wójcik

Podtopione pola uprawne, wyższa temperatura sprawiają, że w uprawach warzyw w południowo–wschodniej Polsce mogą wystąpić zagrożenia chorobami.

Rolnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na możliwość wystąpienia kiły kapustnych, zgnilizny twardzikowej oraz szarej pleśni.

Zgnilizna twardzikowa w uprawie warzyw korzeniowych

Jedną z chorób zyskujących na znaczeniu przede wszystkim w uprawach warzyw jest zgnilizna twardzikowa. Powodowana jest ona przez grzyby z rodzaju Sclerotinium. Patogen ten jest polifagiem, to znaczy, że może porażać wiele gatunków roślin. Choroba ta stanowi duży problem szczególnie w uprawach marchwi, pietruszki, selera korzeniowego, sałaty, roślin z rodziny krzyżowych, pomidora, papryki oraz fasoli. Grzyb ten poraża również niektóre rośliny rolnicze takie jak rzepak, ziemniak czy tytoń.

Objawy zgnilizny twardzikowej

Objawem charakterystycznym dla zgnilizny twardzikowej jest obfita, puszysta, biała grzybnia znajdująca się na porażonej tkance. Wraz z rozwojem choroby w obrębie grzybni wytwarzają się czarne zarodniki przetrwalnikowe – sklerocja. W zależności od gatunku choroby występującej na roślinach mogą się one różnić wielkością oraz kształtem.

Kiła kapusty

Sprawca kiły kapusty jest organizmem grzybopodobnym Plasmodiophora brassicae. Jego formą przetrwalnikową są zarodniki przetrwalnikowe, które łatwo się rozprzestrzeniają w wilgotnej glebie. Infekcja korzeni odbywa się przez włośniki lub rany. Porażone komórki reagują na kontakt z patogenem nadmiernym wzrostem, co przyczynia się do powstawania narośli na korzeniach.

Szara pleśń
Szara pleśń (Botritis cinerea) jest chorobą dotykającą bardzo wiele gatunków roślin. Rozwija się niezależnie od rodzaju gleby, pogody czy położenia stanowiska. Najczęściej słyszy się o jej występowaniu w truskawkach i malinach, ale równie często atakuje rośliny kapustne, słoneczniki, drzewa owocowe, warzywa korzeniowe, psiankowate i strączkowe

Grzyb atakuje wszystkie nadziemne części roślin, początkowo tworzy szarobrązowy nalot na liściach i łodygach, potem zaczyna zajmować pąki, kwiaty, owoce i strąki. Mokra, szarobrązowa plama pokrywa się obfitym, szarym i łatwo pylącym nalotem grzybni, w której znajdują się widoczne plamki zarodników. Najpierw zamierają zaatakowane części, ale zdarza się, że bardzo porażona pleśnią roślina usycha w całości.

Maciej Kania

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure