Uprawa warzyw

07 Wrzesień 2017

Zwiększenie powierzchni uprawowej ziemniaków

Według danych szacunkowych przygotowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wynika, że tegoroczna uprawa ziemniaków może być większa w porównaniu do statystyk osiągniętych w ubiegłorocznym sezonie. Należy także podkreślić, że stan plantacji ziemniaków zależy również od danego regionu.

Jak wskazują eksperci GUS plantacje ziemniaków w 2017 roku powinny się zwiększyć i ukształtować na poziomie 0,3 mln ha. Ziemniaki wczesno dojrzewające zostały posadzone w ostatnich tygodniach marca i pierwszych dniach kwietnia. Należy jednak zaznaczyć, że zdecydowana większość tej rośliny okopowej została posadzona w ostatnim tygodniu kwietnia oraz pierwszych dniach maja. W połowie kwietnia oraz na początku maja pogoda była deszczowa i chłodna, wskutek, której wschody rośliny ziemniaka przebiegały dosyć wolno i nierównomiernie.


Znaczna poprawa warunków atmosferycznych na początku maja, a także w czerwcu przyczyniły się do przyspieszenia wzrostu tej rośliny okopowej na plantacjach. Pod koniec miesiąca czerwca zaobserwowano już kwitnienie ziemniaków, a utrzymująca się w lipcu pogoda w pełni sprzyjała przebiegowi wzrastania tej rośliny i gromadzeniu jej plonu.  

Odmiany późno dojrzewające nie osiągnęły jeszcze ostatecznego plonu, dlatego też jego wysokość będzie ściśle zależna od uwarunkowań pogodowych podczas dalszego rozwoju procesu wegetacji.

macka

Zobacz także więcej artykułów z tej kategorii

Facebook