StoryEditor

Zadbaj o magnez jesienią

09.11.2016., 10:49h
Na glebach lżejszych, ubogich w magnez stosuj ten makroskładnik corocznie. Jednorazowo najlepiej 50-100 kg MgO/ha, ale nie więcej niż 200 kg MgO/ha.

Zawartość magnezu w glebie jest ściśle związana z jej zwięzłością i odczynem. Magnez należy bowiem do pierwiastków bardzo ruchliwych, łatwo wymywanych na glebach lekkich o małym kompleksie sorpcyjnym i zakwaszonych. Roczna utrata magnezu poprzez wymycie może sięgać 40 kg MgO/ha. Wymywanie można zmniejszyć poprzez nawożenie organiczne i regulację pH gleby.

Uzupełnianie ilości magnezu w glebie najłatwiej osiągnąć poprzez stosowanie wapna magnezowego sypkiego lub granulowanego. Źródłem magnezu są również m.in.: siarczan magnezowy uwodniony, siarczan magnezowy jednowodny, kizeryt, magnezyt, kainit magnezowy. Do 5% MgO zawierają również Saletrzaki, Salmag®, Polifoski® i Polimag®

Objawy niedoboru magnezu

Występują na dolnych, starszych liściach. Magnez jest pierwiastkiem ruchliwym, tzw. reutylizowanym. Co to oznacza dla rośliny? W przypadku niedoboru, roślina wycofuje go ze starszych liści, kierując do młodych, górnych. Roślina zawsze dąży do rozwoju i przedłużenia gatunku. W tej sytuacji obserwujemy na starszych liściach tzw. chlorozę międzynerwową, czyli żółknięcie tkanki między nerwami, podczas gdy nerwy pozostają zielone.

Pamiętaj , że pierwiastkiem antagonistycznym dla magnezu jest potas. Przenawożenie potasem blokuje pobieranie magnezu z gleby oraz przemieszczanie magnezu w roślinie.

Zasobność gleb mineralnych w magnez określa się jako średnią w przypadku, gdy:

  • w glebie lekkiej jest 30–40 mg Mg/l podłoża; 
  • w glebie średniej jest 40–80 mg Mg/l podłoża;
  • w glebie ciężkiej jest 60–120 mg Mg/l podłoża.

Skutki niedoboru magnezu

Skutki niedoboru magnezu w roślinie:

  1. chloroza,
  2. słaby przebieg fotosyntezy, czyli słaby wzrost roślin
  3. słaby rozwój korzeni,
  4. utrudnione pobieranie składników pokarmowych z gleby,
  5. upośledzenie odporności roślin,
  6. gorsza jakość plonów – mniejsza zawartość białka, cukrów, tłuszczów, skrobi, karotenu,
  7. większa kumulacja azotanów w roślinie.
19. kwiecień 2024 15:03