Ważne informacje

Ochrona roślin

Bezpieczna ochrona roślin

Jak produkować i chronić warzywa, żeby uzyskać plon bezpieczny i wartościowy dla konsumenta – to myśl przewodnia kolejnego szkolenia WiOM, organizowanego wspólnie z Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynkiem Hurtowym w Broniszach.


ProBioTechnologia
Sposoby wprowadzania ProBio-emów: 
*wiosenne lub jesienne szczepienie gleby,
*fertygacja,
*opryskiwanie roślin, 
*zamgławianie przechowalni, chłodni i skrzyniopalet:
– stężenie EmFarmy – 30% przy intensywnym mieszaniu powietrza wentylatorami;
– 20 l EmFarma + 40 l wody wystarcza do 1,5-godzinnej biohigienizacji komory o pojemności 100 ton.

Antyoksydanty z Polanu
Dariusz Kacprzak z firmy Polan rekomendował nową serię nasion pod nazwą Antyoksydanty. Rolę antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy pełnią: flawonoidy, karotenoidy, np. likopen, witaminy – A, C, E, magnez, cynk, selen i chrom. Korzenie marchwi, owoce dyni to źródła beta-karotenu. Pomidor, papryka i brokuł, a także korzenie pietruszki dostarczają flawonoidów. Betanina zawarta w korzeniach buraka ćwikłowego również unicestwia wolne rodniki.

Poznaj znaczenie skrótów:
Zgodnie z polskimi przepisami, informacje o przekroczeniach NDP stwierdzonych w uprawach oraz o zastosowaniu niedozwolonych preparatów zostają przekazane do Krajowego Punktu Kontaktowego w ramach systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach – RASFF.
W nowych etykietach ś.o.r. są zamieszczane kody FRAC, IRAC i HRAC dla poszczególnych substancji czynnych fungicydów (FRAC), insektycydów (IRAC) i herbicydów (HRAC). Chodzi o uświadomienie użytkownikom stopnia ryzyka powstania odporności agrofagów na poszczególne substancje czynne.

Rodem z Holandii
Emiel Kamminga – doradca holenderski przypomniał kilka zasad techniki opryskiwania. 
*Jeśli belka opryskiwacza jest na wysokości 50 cm nad łanem, kąt powinien wynosić 110o;
*Przy wysokości 75 cm wymagany kąt to 80o.
*Wymagana ilość wody do oprysku grubokroplistego (400 μm) wynosi 355 l/ha, dla drobnokroplistego (100 μm) potrzeba 5 l/ha. 
*Adiuwanty stosowane w Holandii: Zipper, Motto, Silwer Gold, Elasto, Hasten, Magic Sticker, Agral Gold, Addit, Bond, Aminosol, Codacide, Certain, At Plus.
– W Holandii testujemy system oprysku magnetycznego MagGrow – stwierdził Emiel. System zmniejsza znoszenie cieczy o ponad 80% i zapewnia lepsze pokrycie, umożliwiając rozpylanie na drobniejsze krople. 


Młodzi z Bełskiej
Na zaproszenie WiOM w seminarium uczestniczyła też młodzież z Technikum Ogrodniczego w Warszawie (ul. Bełska 1/3) wraz z Danutą Woluntarską – kierownikiem warsztatów szkolnych i nauczycielem przedmiotów zawodowych.

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure