Ważne informacje

Ochrona roślin

Czekoladowa plamistość bobu

Choroba grzybowa,  wywoływana przez Botrytis fabae.

Powoduje brązowienie i zasychanie porażonych liści, co osłabia wzrost rośliny. Porażone pąki,
 kwiaty i zawiązki strąków opadają, wskutek czego nie następuje wytwarzanie nasion. Grzybnia patogenu może przenikać także przez okrywę strąków i atakować zawiązane już nasiona. Przy sprzyjającej patogenowi pogodzie może zostać porażonych do 35% nasion bobiku, a spadek plonu wynosi do 25%.
Pierwsze objawy pojawiają się w okresie kwitnienia bobu. Patogen atakuje głównie starsze tkanki, stąd też choroba nasila się dopiero w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego. Na liściach mają postać drobnych plamek o średnicy 1–2 mm i charakterystycznej czekoladowej barwie. Barwa ta pochodzi od melaniny powstającej w wyniku utleniania przez patogen aminokwasu tyrozyna. Z czasem plamki powiększają się, a dookoła nich tworzy się biała obwódka. Silnie porażone liście brunatnieją, zasychają i opadają. Plamki powstają także na kwiatach, łodygach i strąkach, tu mają jednak mniej intensywną barwę.
Grzybnia tego patogenu zimuje w resztkach pożniwnych pozostających na polu, oraz porażonych nasionach. Rozwijając się w nich tworzy zarodniki konidialne, które wiosną dokonują infekcji pierwotnej na nowych roślinach bobu i bobiku. Na porażonych roślinach znów wytwarzane są zarodniki konidialne, które dokonują infekcji wtórnych rozprzestrzeniając chorobę.
Rozprzestrzenianiu się infekcji (zarówno pierwotnej, jak i wtórnej) sprzyja długotrwała deszczowa pogoda i umiarkowanie ciepła temperatura.

Ochrona:
Obecnie nie ma żadnego dopuszczonego do użytku Ś. O. R., dlatego ogranicza się rozwój choroby przez:

  • zakładanie plantacji w miejscach przewiewnych,
  • używanie do siewu zdrowych nasion,
  • stosowanie kilkuletniego zmianowania,
  • dokładne przyorywanie resztek roślin po zbiorze,
  • zaprawianie nasion,
  • zwalczanie mszycy - obecnie środki dopuszczone do tego zabiegu to Deltam AL oraz Tekapo 025EC.

eg

fot.K. Wójcik

Zdjęcia do artykułu

porażone liście bobu
porażone strąki bobu
czekoladowa plamistość bobu

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure