Ochrona roślin

Jest już przędziorek

Zeszłoroczna aura sprzyjała rozwojowi przędziorka na plantacjach truskawek. Dlatego już teraz w wielu miejscach występuje zagrożenie. Bardzo ważna jest umiejętna i systematyczna lustracja plantacji i podejmowanie ochrony po przekroczeniu przez szkodniki progu zagrożenia.

Fot. Czubiński

Lustracja w kierunku przędziorka powinna polegać na zerwaniu około 200 najstarszych liści (po 1 z rośliny), policzeniu form ruchomych szkodnika na spodniej stronie liści i przeliczeniu ich liczby na 1 liść. Próg zagrożenia jest bardzo niski, bo wynosi tylko 2 sztuki/1 liść przed kwitnieniem, po pełni kwitnienia 2–3 formy ruchome, po zbiorze owoców – 5 sztuk. Najlepiej oglądać liście przez lupę.

Ważne jest również zlustrowanie plantacji po zabiegu ochrony. Coraz częściej występuje bowiem zjawisko odporności. Dlatego nie należy przekraczać zalecanej liczby zabiegów w danym sezonie, np. Topsin M 500 SC, czy Yamato 303 SE stosować tylko raz w sezonie, Mospilan 20 SP, Kobe 20 SP do 2 razy, akarycydy z danej grupy chemicznej tylko raz, wyjątek (2 razy) stanowią Vertigo 018 EC i Floramite 240 SC. Presja przędziorka już na starcie nowego sezonu może być bardzo duża. Najważniejszy i najbardziej efektywny czas zwalczania przędziorka przypada na okres przed kwitnieniem.

Zalecane akarycydy: Ortus 05 SC, Envidor 240 SC, Nissorun Strong 250 SC, Safran/Acaramik 018 EC (uwaga na 96-godzinną prewencję dla pszczół!), Koromite/Milbeknock 10 EC, Floramite/Bifenmite 240 SC. Są też preparaty biologiczne: Next Pro, Emulpar 940 EC, Siltac EC, Afik oraz Limocide. Skuteczna jest mieszanina Next Pro + Safran lub Vertigo.

Lustracji (pod binokularem lub lupą) na obecność roztocza poddaje się najmłodsze, jeszcze zwinięte liście. Stwierdzenie nawet pojedynczych roztoczy przed kwitnieniem jest sygnałem do wykonania zabiegu.

Maciej Kania

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure