Ważne informacje

Ochrona roślin

Nielegalne ś.o.r. w Busko-Zdroju

Na początku czerwca br. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach wraz funkcjonariuszami Policji z Buska-Zdroju przeprowadzili wspólną akcję, w wyniku której ujawnili w miejscowości Nowy Korczyn handel nielegalnymi środkami ochrony roślin.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego z buskiej komendy uzyskali informację, że w jednym ze sklepów w gminie Nowy Korczyn sprzedawane są środki ochrony roślin z podrobionymi znakami towarowymi. Na początku czerwca, wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z Buska-Zdroju skontrolowali tego sprzedawcę. Kontrolerzy na półkach zauważyli produkty, które mogły być podrobione. W czasie gdy trwała kontrola, do sklepu przyjechał 56-letni mężczyzna, od którego pochodził podejrzany towar. Policjanci dokonali przeszukania jego pojazdu. Tam znaleźli substancje stosowane do ochrony roślin i zwalczania szkodników. Zabezpieczony towar został sprawdzony przez obecnych na miejscu funkcjonariuszy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jak się okazało, produkty zawierały znaczące różnice pomiędzy środkami oryginalnymi, a tymi sprawdzanymi. Ponadto znaleziono również środek, który w 2011 r. został całkowicie wycofany z obrotu i produkcji na terenie Polski.

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju zatrzymali mieszkańca gminy Busko-Zdrój, którego podejrzewają o wprowadzanie do obrotu podrabianych środków ochrony roślin. Mężczyzna takie wyroby sprzedawał 37-letniemu właścicielowi sklepu w gminie Nowy Korczyn. Ustawodawca za wprowadzanie do obrotów artykułów z podrobionym znakiem towarowym przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Po przeszukaniu miejsca zamieszkania 56-latka, policjanci również tam znaleźli środki służące do ochrony roślin. Śledczy będą sprawdzać z jakiego źródła one pochodzą i czy mężczyzna nie trudnił się ich produkcją. Mężczyznę po wykonaniu czynności zwolniono.

 

am

Źródło: PIORiN, www.busko-zdroj.swietokrzyska.policja.gov.pl

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure