Ochrona roślin

Nowa strategia zwalczania przędziorków

Zwalczanie przędziorków nie jest proste dla producentów. Asortyment akarycydów jest niewielki. Podczas targów TSW nowy środek chroniący rośliny przed roztoczami zaprezentowała ICB Pharma.

Problemy ze zwalczaniem przędziorka chmielowca nie kończą się na braku dostępnych środków. Szkodnik ten szybko uodparnia się na stosowane preparaty. Producenci często nie mogą chronić upraw bezpośrednio przed zbiorami z obawy przed pozostałościami substancji chemicznych w plonie. 

Ubiegłoroczne warunki pogodowe (susza i ciepło) spowodowały masowe wystąpienie przędziorków w wielu rejonach Polski. W tak dogodnych warunkach szkodnik bardzo szybko się rozmnażał, przysparzając wiele problemów producentom.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, polska firma ICB Pharma z Jaworzna wprowadziła nowy środek do zwalczania przędziorków - Siltac EC. W produkcie nie znajdziemy żadnych substancji aktywnych kojarzonych z pestycydami. Nowy akarycyd opiera swe działanie na mechanizmie fizycznym. Zawarte w jego składzie polimery silikonowe obezwładniają szkodnika od zewnątrz, blokując przebieg mechanicznych funkcji życiowych. Roztocza giną po kilku godzinach od wykonania zabiegu.

Przeprowadzone badania wykazały, że zastosowanie Siltacu EC w dawce 1,5 l/ha, zredukowało formy ruchome przędziorka chmielowca w uprawie truskawki o 90%. W praktyce podczas masowych pojawów szkodnika stosowano Siltac EC w mieszaninie  lub rotacji z konwencjonalnym akarycydem Envidor 240 SC. Takie działania przyniosły doskonałe efekty w uprawach produkcyjnych truskawek, malin i jabłoni. 
mk

 

 

  

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure