Ochrona roślin

Nowości pod marką Bayer

15 stycznia w Warszawie firma Bayer zorganizowała konferencję prasową, podczas której poinformowano o najnowszych produktach w portfolio tego koncernu na nadchodzący sezon. Spośród środków ochrony roślin ogrodników uprawiających warzywa i/lub owoce zainteresować  mogą dwa nowe produkty – herbicyd Bandur 600 SC i insektycyd Sivanto prime 200 SL.

Radosław Suchorzewski omówił skład i mechanizm działania środka Bandur 600 SC (aklonifen 600 g/l). Jest to selektywny herbicyd o działaniu kontaktowym, w formie koncentratu do sporządzania zawiesiny wodnej. Najwyższą skuteczność osiąga w momencie kiełkowania i wchodów chwastów, a także w fazie liścieni. Stosowany doglebowo, tworzy na powierzchni gleby tzw. powłokę ochronną Kiełkujące chwasty przez liścienie i koleoptyl pobierają substancję aktywną środka. Aklonifen nie zatrzymuje kiełkowania chwastów, ale hamuje enzymy odpowiedzialne za syntezę chlorofilu i karotenoidów. Na siewkach chwastów pojawiają się przebarwienia i chlorozy, przestają one rosnąć i usychają. Bandur 600 SC jest zarejestrowany do zwalczania chwastów w takich uprawach, jak: ziemniak, marchew, pasternak, pietruszka korzeniowa, cebula z siewu, czosnek, groch zwyczajny (na suche nasiona), słonecznik. Można go stosować również uprawach kminku zwyczajnego, wierzby energetycznej i w szkółkach drzew iglastych.

Insektycyd Sivanto Prime 200 SL do zwalczania szkodników ssących omówił Tomasz Gasparski. Środek jest oferowany w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie. Substancja aktywna – flupyradifuron – należy do nowej podgrupy chemicznej: butenolidy i wykazuje działanie na system nerwowy szkodnika poprzez nikotynowy receptor acetylocholiny (nAChR). Sivanto Prime 200 SL ma zastosowanie w uprawach jabłoni, gruszy i chmielu oraz w uprawach prowadzonych pod osłonami – truskawki, pomidora, ogórka, papryki, oberżyny i roślin ozdobnych. Zakres zwalczanych szkodników obejmuje: mszyce, owocnice, miodówki i mączliki. Oprócz szybkiego i skutecznego działania dodatkową zaletą produktu jest selektywność w stosunku do części owadów pożytecznych, dzięki czemu można go stosować w integrowanych systemach produkcji.

am

Zdjęcia do artykułu

Joerg Rehein Marta Szyperek
Radosław Suchorzewski Marta Szyperek
Tomasz Gasparski Marta Szyperek

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure