StoryEditor

Sprawdź badania techniczne opryskiwacza

16.03.2016., 10:21h
Zbliża się wiosna i czas rozpoczęcia stosowania oprysków. Warto sprawdzić czy posiadany opryskiwacz jest sprawny technicznie, a przede wszystkim czy posiada wymagane prawem badania techniczne. Jest to główny element warunkujący prawidłowość wykonania zabiegu chemicznej ochrony roślin.

Bardzo ważne jest, żeby wykonywanie zabiegów chemicznej ochrony roślin odbywało się przy pomocy sprawnego technicznie sprzętu. Jest to główny element warunkujący prawidłowość wykonania zabiegu chemicznej ochrony roślin. Nierównomierność wykonywanych oprysków pestycydami może powodować poważne ryzyko ograniczenie efektywności zabiegu, co będzie wpływało na konieczność wykonania ich większej liczby. Jednocześnie w miejscach gdzie nastąpiło znaczne przekroczenie ilości zastosowanego środka ochrony roślin występuje zagrożenie nagromadzenie się jego pozostałości w płodach rolnych i środowisku naturalnym. Stosowanie środków ochrony roślin przy wykorzystaniu sprzętu niesprawnego może stwarzać ryzyko powstawanie skażeń punktowych, a także wpływać negatywnie na zdrowie operatora i konsumenta.

Każdy posiadacz sprzętu do aplikacji środków ochrony roślin jest zobowiązany do okresowego wykonywania badań potwierdzających sprawność techniczną sprzętu używanego do wykonywania oprysków.

Obowiązkowym badaniom podlegają: 

 

a) opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe;
b) opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne sadownicze;
c) opryskiwacze wyposażone w belkę opryskową montowane na pojazdach kolejowych; 
d) sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin montowany na pojazdach kolejowych;
e) urządzenia przeznaczone do zaprawiania nasion, inne niż przemysłowe; 
f) instalacje przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania w szklarniach lub tunelach foliowych; 
g) sprzęt samobieżny lub ciągnikowy przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu;
h) sprzęt agrolotniczy;
i) sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku, inny niż wymieniony nie będący opryskiwaczem ręcznym lub plecakowym, którego pojemność zbiornika przekracza 30 litrów.

 

Badania sprzętu należy przeprowadzić nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia. Następne badania potwierdzające sprawność techniczną sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin  (wymienionego w punktach a-d) przeprowadza się co 3 lata. Pozostały sprzęt (e-i) w terminach nie dłuższych niż 5 lat.

Korzystając z niesprawnego technicznie lub źle skalibrowanego sprzętu można narazić się na grzywnę. Ponadto w trakcie kontroli stosowania środków ochrony roślin, jeżeli wojewódzki inspektor, stwierdzi na podstawie wyników badan laboratoryjnych próbek płodów rolnych, że zawierają one pozostałości środków ochrony roślin w ilości stwarzającej zagrożenie dla zdrowia konsumenta zakazuje, w drodze decyzji, przeznaczania tych płodów rolnych do spożycia przez ludzi i ich wprowadzania do obrotu oraz określa sposób ich zagospodarowania (art. 46 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).

Aktualnie na terenie Polski funkcjonuje sieć stacji kontroli wykonujących ww. badania. Rejestry przedsiębiorców i podmiotów niebędących przedsiębiorcami prowadzących działalność w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin udostępniane są przez wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa pod adresem http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/.

źródło: www.piorin.gov.pl

 mka

 

27. kwiecień 2024 03:39