Uwaga na Stemphylium

Uwaga na Stemphylium

Na plantacjach cebuli pojawiło się już Stemphylium. Rozwojowi choroby sprzyja naprzemiennie wilgotna, sucha i ciepła pogoda.

Plantacje cebuli są obecnie zagrożone przez chorobę zwaną Stemphylium, której sprawcą są zarodniki grzyba Stemphylium vesicarium. Choroba jest łudząco podobna do Alternarii. Choroba jest bardziej inwazyjna od mączniaka rzekomego i Alternarii co wymaga dużej uwagi przy przeprowadzeniu ochrony fungicydowej w cebuli.

Choroba objawia się zasychaniem końcówek szczypioru, które są podobne do objawów spowodowanych niskim pH gleby lub początkowym niedoborem wilgoci czy też zbyt dużym uwilgoceniem gleby. Po czym liście szczypioru szybko bieleją oraz pojawiają się ciemne plamy przechodzące w nekrozy, które mają wydłużony kształt prawie na całej długości od strony napowietrznej szczypioru. Skutkiem tego jest więdnięcie, zasychanie i przerwanie wegetacji roślin. Inwazja Stemphylium może powodować porażenie cebuli przez inne  patogeny cebuli. Odwrotnie występowanie innych chorób grzybowych oraz niekorzystne warunki środowiskowe może sprzyjać rozwojowi Stemphylium.

Maciej Kania

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Maj 2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

7°C/15°C