Ochrona roślin

Zadbaj o ochronę truskawek przeciwko chorobom grzybowym

Od początku kwitnienia zaleca się przeprowadzać kontrolę zdrowotności plantacji truskawek. W tym okresie powinno się szczególnie zadbać o ochronę truskawek przeciwko chorobom grzybowym.

Fot. Kania

Szara pleśń i biała plamistość liści truskawki to choroby grzybowe pojawiające się na plantacjach truskawek w okresie kwitnienia.

Na plantacjach truskawek objawy szarej pleśni można zaobserwować na pąkach, kwiatach. Przejawia się to ich brązowieniem i zasychaniem. Na owocach pojawiają się gnilne plamy, a w miejscu ich porażenia rozwija się szary nalot zarodników.

Duży wpływ na rozwój chorób ma wilgotna i ciepła pogoda.

W okresie kwitnienia powinno również zwrócić się uwagę na nawożenie plantacji oraz ściółkowanie słomą. Ten drugi zabieg sprzyja dobremu wyrastaniu truskawek, chroni je przed bezpośrednim kontaktem z glebą – ograniczone zostaje prawdopodobieństwo gnicia owoców powodowane przez szarą pleśń. Ściółkowanie ogranicza również występowanie chwastów na plantacji.

Ochronę truskawek przeciwko szarej pleśni należy wykonywać co 5–7 dni od początku kwitnienia, zachowując okres karencji. Należy również pamiętać o stosowaniu ś.o.r. z różnymi substancjami czynnymi naprzemiennie w celu poprawy skuteczności zwalczania chorób. Podczas wykonywania zabiegów zaleca się uwzględnianie w cieczy roboczej środków do jednoczesnego zwalczania białej plamistość liści truskawki lub innych patogenów.

Objawy białej plamistości liści truskawki pojawiają się początkowo w postaci drobnych, brązowych plamek, które w późniejszym stadium choroby stają się szarobiałe, otoczone czerwonobrunatną obwódką. Występują głównie na liściach i działkach kielicha, które przy silnym porażeniu zasychają.

Maciej Kania

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure